Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2018 Január
 

A soproni evangélikus gyülekezet évszázadai

A közelmúltban látott napvilágot a Soproni Evangélikus Gyűjtemények anyagát bemutató kiállítási katalógus magyar és német nyelven.
A soproni evangélikus gyülekezet évszázadai

A Soproni Evangélikus Egyházközség Gyűjteményei 2016 őszére újultak meg, s a Soproni Evangélikus Múzeum is ekkor jelentkezett új állandó kiállításával, amely a soproni gyülekezet hosszú évszázadokra nyúló történetét mutatja be időrendben haladva egészen a 20. századi eseményekig.

A soproni evangélikus egyházközség évtizedek óta közérdekű muzeális gyűjteményt tart fenn, amelynek fő gyűjtőköre az egyháztörténet és az egyházművészet. A gyűjtemény gyűjtőterülete Sopron és a volt Sopron vármegye területe. A soproni gyűjtemény tárgyi, kéziratos és nyomtatott anyagokat is őriz, s a 17. század közepe óta gyűjti az ország első evangélikus gyülekezetének történetével, életével és működésével kapcsolatos anyagokat. Sokféle kuriózum, értékes ritkaság idézi a majd fél évezredes első evangélikus gyülekezet múltját, gazdagságát. A gyülekezet jeles lelkészei már a 16. század folyamán különös figyelmet fordítottak – a hitélet gyakorlása mellett – a művészetek és a tudomány pártolására. Nemcsak kátékat és ágendákat írtak, hanem könyvtárat és iskolát is alapítottak, s létrehozták a liturgikus ötvösművészeti tárgyak gyűjteményét. A levéltár iratanyaga 1533 óta gyarapodik folyamatosan. A könyvtár anyagában találunk kódexeket, s nagy számban incunabulumokat (ősnyomtatványokat). Különösen gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a könyvtár a különféle Luther-kiadványokból. E gazdag gyűjtemény értékeiből válogatva készült az állandó kiállítás.

A két nyelven - magyar és német - megjelent kiállítási katalógus egyrészt tartalmazza a gyülekezet rövid történetét, másrészt az állandó kiállítás egységei szerint haladva színes fotókkal kíséri végig és magyarázza a tárlat anyagát 110 oldalon.

 

 

 

Az állandó kiállítás kurátorai: dr. Szála Erzsébet, dr. Krisch András és Tóthné Szlavkovszky Mariann voltak.

A kiállítási katalógust írta és szerkesztette: dr. Krisch András és Tóthné Szlavkovszky Mariann

A kötet megjelenését a Reformáció Emlékbizottság, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyarországi Evangélikus Egyház Gyűjteményi Tanácsa támogatta.

Utolsó frissítés
2018.01.02.