Elérhetőség

Elérhetőség

Cím: 
Budapest I. ker., Bécsi kapu tér 2-4.
Telefon: 
+36 1 225 2843
Nyitva tartás: 
H-CS: 8:30–17:45, P:8:30–14:00
Reformációs projekt koordinátora
Kovács Eleonóra
kovacs.eleonora@mnl.gov.hu

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
2016 Április
 

Életút: dr. Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye alispánja

Küry Albert alispán közigazgatási hivatali pályája minden vonatkozásában Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéhez kötődik.
Életút: dr. Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye alispánja

Küry Albert Jászkiséren, református családban született 1867. december 10-én. Édesapja id. Küry Albert 1848-49-ben honvéd hadnagyként szolgált a 65. honvédzászlóaljban, majd Jász-Nagykun-Szolnok vármegye megalakulásakor Kisér képviseletében megyebizottsági taggá választották, amely tisztséget több éven át töltötte be. Édesanyja Csethe Terézia karcagi református lelkészi családból származott. Az édesapja után Albertnek keresztelt legkisebb fiúnak két testvérbátyja volt, az 1858. március 7-én született Küry Géza és az 1862. november 29-én született Küry Andor. Küry Géza – budapesti egyetemi tanulmányait követően – Jászkisér települést 7 éven át szolgálta szolgabíróként, majd a helyi takarékpénztár igazgatója, 1894-től pedig a Heves-, Szolnok-, Jászvidéki Tisza- és Belvízszabályozási Társulat ellenőre volt. Küry Andor földbirtokos gazdálkodóként és a Jászvidéki Takarékpénztár Részvénytársaság alapító igazgatósági tagjaként szerzett érdemeket. A családi kapcsolatok révén unokatestvéri szálak fűzték Küry Klára színművészhez, a kor híres primadonnájához. Küry Albert szüleit fiatalon elveszítette, édesapja – 31 év boldog házasság után – 1886. július 1-jén 54 évesen, édesanyja néhány évvel később, 1891. március 20-án, 55 évesen hunyt el Jászkiséren. Szüleinek sziléziai márványból készített, borostyánnal benőtt síremléke a jászkiséri temetőben található, a síremlék megmentése, a sírhely megváltása nagyon fontos lenne.

Küry Albert – döntően a családi tradíciókat követve – a vármegyei tisztviselői karriert választotta hivatásának. Egyetemi tanulmányait befejezve, 1889 őszén, mint közigazgatási gyakornok lépett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye szolgálatába, a Budapesti Tudományegyetem állam- és jogtudományi karán politikai tudományokból szerzett doktori oklevelét 1890-ben vette át. Két esztendő múlva jászkiséri szolgabíróként, újabb három év múlva pedig már a vármegye harmadik aljegyzőjeként szolgálta a közigazgatást. A fiatal tisztviselő neveltetésében, mindennapi életében és munkájában meghatározó erővel bírt a család kálvinista vallása. Később, már alispánként a szolnoki kálvinista közösségnek volt hosszú éveken át főgondnoka, és a presbiteri gyűlések vezetője. A fényes hivatali karrier előtt álló Küry Albert időközben megnősült, a jászkiséri református házassági anyakönyv bejegyzése szerint a 25 éves szolgabíró 1893. július 22-én feleségül vette a felvidéki nagymihályi származású, evangélikus hitvallású Barthus Irént. A későbbi dr. rassangházai Küry Albertné – akinek előneve nemcsak nemesi rangra, hanem jászkiséri kötődésére is utal – több mint három évtizeden át, egészen haláláig hű társává vált a későbbi alispánnak. Az alispán felesége az első világháború idején, majd azt követően is jelentős szerepet vállalt a vármegye karitatív, jótékonysági mozgalmában, a sebesült katonák segélyezésében, a megyei Vöröskereszt működésében.

Dr. Küry Albert hivatali karrierje gyorsan emelkedett: Bagossi Károly korábbi főjegyző alispánná történő kinevezése, majd az ebből eredő hivatali rangsor-átrendeződés eredményeként az 1894. június 25-i közgyűlésen egyhangúlag nevezték ki a megye harmadik aljegyzőjévé. Alig másfél évvel később a rátermettségét bizonyító Küryt az 1895-ös vármegyei tisztújítás alkalmával dr. Benkó Albert főjegyző mellett pedig már első aljegyzővé választották. Nem kellett újabb fél évtized ahhoz, hogy „az illető tisztviselő buzgó működésének elismeréséül” Almásy Géza főispán az akkor még mindig csak 33 éves Küry Albertet „törvény adta jogánál fogva” tiszteletbeli főjegyzővé nevezze ki.

Az 1905-ös kormányválság után – amely vármegyénk közéletében és a fiatal tiszteletbeli főjegyző életében is jelentős erőpróbának bizonyul – a vármegye új főispánjává Almásy Imrét nevezte ki az uralkodó. Az új főispán beiktatása után elérkezett az idő, hogy az immár közel két évtizedes, számottevő közigazgatási tapasztalattal rendelkező tisztviselők a hivatali rangsorban ismét előrébb lépjenek. A válságos évet végérvényesen lezáró 1906. június 26-i tisztújító közgyűlésen az új főispán javaslatára a törvényhatósági bizottság dr. Benkó Albertet alispánnak, míg Küry Albertet főjegyzőnek választotta meg.

1910-ben a vármegye élére dr. Horthy Szabolcs főispán került. Két évvel később, az országos hivatalba távozó Benkó Albert alispán helyére a törvényhatósági bizottság 1912. június 20-án dr. Küry Albert főjegyzőt „nagy lelkesedéssel”, „közfelkiáltással és egyhangúlag” választotta alispánná. A 45 évesen alispánná választott, köztiszteletben és elismerésben részesülő Küry Albert fényes karrierje nem csupán felkészültségének és közigazgatási tapasztalatának volt köszönhető, népszerűségét sok szempontból megalapozta kiváló szónoki képessége és mindenki által elfogadott személyisége is. Több jelentős beszéde is fennmaradt az utókor számára – pl. a szolnoki Damjanich szobor avatásán, vagy a keleti fronton hősi halált halt Horthy Szabolcs főispán emlékére tartott beszédek – amelyek kiváló retorikai és szónoki képességét igazolják. A visszaemlékezésekben, még halála után jó néhány évvel is minden bizonnyal ezért is nevezték őt „aranyszájú alispánnak”.

Küry Albert alispáni megbízatása egy rendkívül nehéz és vészterhes időszak előestéjén vette kezdetét. Az 1912-13-as években született határozatok száma, a kisebb és nagyobb horderejű, közgyűlés által tárgyalt ügyek hihetetlen változatossága azt bizonyítja, hogy a megyei települések irányítása, az államhatalom igényeinek érvényesítése, a törvények által előírtak gyakorlati megvalósítása a vármegyei közigazgatás első számú tisztviselőjét még szilárd belső és külső viszonyok között is embert próbáló feladat elé állította. Küry Albert alispánként kifejtett tevékenységei közül kiemelkedik a megyei közúthálózat fejlesztése érdekében végzett fáradhatatlan munkássága, amely – lehetővé téve a kisebb települések gazdasági fejlődését, az országos folyamatokba történő bekapcsolását – hosszú évtizedekre megalapozta Jász-Nagykun-Szolnok vármegye településeinek infrastruktúráját.

Személyiségét, hivatása iránti alázatát és a közösség iránti elkötelezettségét számos példa igazolja. 1915 tavaszán elérkezett Küry Albert alispán közigazgatási pályájának negyedszázados jubileuma. A törvényhatóság vezetője az „ünnepeltetést […] nemes szerénységgel hárította el magától”, így az évforduló nem a szokásos keretek között játszódott le. A megemlékezés üzenete mégis sokatmondó: Küry Albert „lelkiismeretes ügybuzgalommal”, „a vármegyéért és a vármegye valamennyi lakójáért tett”, a „közhivatalnokok legszebb erényeivel” átitatott közhasznú munkássága olyan példát kínált saját korában, amely képet ad arról „mi módon kell nemesen és a köznek használva betölteni egy pályát”. Emberségességét, hitéből táplálkozó humanitását, szerénységét pedig jól példázza, hogy számtalan „igazságos intézkedéseivel mennyi szegény sorsú ember ügyét intézte el korrektül [és] Mennyi könnyet szárított fel nemes jó szíve sugallta tevékenységével.”.

Az első világháború kitörése alapvető változásokat eredményezett a törvényhatóság életében is, az elhúzódó háború mind nehezebb életkörülmények közé kényszerítette a hátország lakosságát, megoldhatatlan élelmezési, ellátási feladatok elé állítva a vármegye közigazgatását. Jász-Nagykun-Szolnok vármegye férfilakossága óriási véráldozatokkal vette ki részét a harcokból, de a háborúban nemcsak az egyszerű bakák tömegei, hanem a megye főispánja, Horthy Szabolcs is 1914. november végén, parancsteljesítés közben hősi halált halt az orosz fronton. Az elhúzódó háború mind nagyobb terheket rótt a hátországra és a vármegyei adminisztrációra is, a galíciai harcmezőn elesett főispán utódjáról csak 1915 szeptemberében született uralkodói döntés, addig Küry Albert alispán irányította a törvényhatóság működését. A vármegyéjét és az itt élőket a legnehezebb időkben is nagy szaktudással, emberséggel és alázattal szolgáló alispán munkásságáról sokat elárul, hogy a helyi sajtó amellett érvelt, hogy a megüresedő főispáni pozícióra maga az alispán lenne a legmegfelelőbb ember. Küry Albert azonban visszautasította a politikai megbízásnak számító főispáni posztot, szeretett vármegyéjét a közigazgatás nehéz útján kívánta szolgálni, ha kell, a végsőkig is.

Az alispán a közigazgatás eszközeivel maga is kivette részét a „hadviselésből”: nem pusztán a háborús állami intézkedések mechanikus érvényre juttatására törekedett, hanem látva a világháború által előidézett gazdasági ellentmondásokat is, a törvényhatósági bizottság tagjaival – országos hullámokat vető javaslattal – hadat üzent az erkölcsileg is kifogásolható, hatalmas háborús nyereségeknek. 1916 tavaszán levélben fordult Tisza István miniszterelnökhöz, annak érdekében, hogy a kormányfőt felkérje, terjesszen be a törvényhozás elé „a háború tartama alatt keletkezett vagyonszaporulatra progresszíve 50%-ig emelkedő hadinyereség adót”. Küry Albert minden nehézség ellenére is kiválóan látta el feladatát és az általa vezetett vármegye működése példaképül szolgált még nemzetközi viszonylatban is. Erre utal az a tény, hogy 1917 nyarán a belügyminiszter javaslatára a török császári kormány delegációja Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét látogatta meg a magyar közigazgatási rendszer tanulmányozása céljából.

Az alispán 1917. december, illetve 1918. január-február hónapokról elkészített évnegyedes jelentése a megyében uralkodó egyre katasztrofálisabb közállapotokról ad tanúbizonyságot. Az élelmiszer- és nyersanyaghiány, az infláció, a rekvirálások, az elszegényedés a közügyek és a közhangulat minden terén éreztette negatív hatását. A közegészségügyi helyzet egyértelműen romlott, a közélelmezés és közellátás akadozott, az iskolákban szénszünetet kellett elrendelni, a közbiztonság, a vagyon elleni bűncselekmények száma növekvő tendenciát mutatott. Ennek ellenére volt ereje arra is javaslatot tenni, hogy miként lehetne a nehéz sorsú, éhező gyermekek és anyák helyzetén érdemben javítani.

Időközben a vármegye közigazgatásának összetartása és működtetése, illetve a közbiztonság fenntartása, a közellátás, a közsegélyezés szervezése érdekében kifejtett több éves heroikus küzdelem felemésztette az alispán energiáit. 1918 végére az erős családi és valláserkölcsi támasz ellenére Küry Albert fizikailag és szellemileg is teljesen kimerült. Az alispán ezért 1918. december 14-én úgy döntött, vármegyéjének úgy használ a legjobban, ha lemond megbízatásáról. Az 1918. december 21-i vármegyei közgyűlésen tárgyalta a törvényhatóság az alispán nyugdíjazási kérelmét. A képviselők azonban arra kérték „az alispánt, hogy tekintettel arra, a nagy szeretetre és bizalomra, amellyel iránta a törvényhatóság viseltetik, tartsa meg állását, tekintsen el lemondásától, mert a vármegye közönsége benne látja az irányító férfiút”. A közgyűlés tagjai közül többen is kinyilvánították, hogy „szeretettel ragaszkodnak az alispánhoz és kétségbeesve látnák távozását”. Úgy tűnt, politikai meggyőződéstől függetlenül, valóban osztatlan bizalom vette körül Küry Albertet, aki ekkor még vállalta a mind lehetetlenebb feladatot.

1919-ben azonban olyan események következtek, amelyeket már nem volt képes sem feltartóztatni, sem feldolgozni. A világháború, a proletárdiktatúra és a román megszállás rendkívül súlyos következményekkel járt a vármegye és a megyeszékhely életében. A Tisza által kettészelt megye katasztrofális emberi és anyagi veszteségeket szenvedett el a háborúk, illetve a román hadsereg rekvirálásai miatt, de a legnagyobb sebeket a vörösök kegyetlenségei, majd az azt követő ellenforradalmi megtorlás okozta a lelkekben. A legsúlyosabb veszteség a több hónapon át frontvárossá vált Szolnokot érte; a románok ágyúzásai, illetve a Vörös Hadsereg katonai akciói komoly károkat okoztak a Tiszához közelebb eső lakó- és középületekben, így az alispánnak és családjának otthont adó megyeházában is. A proletárdiktatúra időszakában a vármegyeházát is feldúlták, az alispáni lakást kifosztották. A halálosan kimerült, az idegösszeomlás szélére került, megrendült egészségi állapotban lévő alispán 1919. augusztus 23-án ismét, immár végérvényesen nyugdíjazását kérte.

A vármegye helyzete – az országos eseményekkel párhuzamosan – csupán 1920 elejére konszolidálódott, az alispáni teendőket ekkor már Alexander Imre látta el. A törvényhatóság tagjai és a helyi közvélemény számára is köztudott volt, hogy Küry Albertet és családját a proletárdiktatúra idején nagyon súlyos anyagi károk érték, a köztiszteletben álló tisztviselő egészsége nagymértékben megrendült. A törvényhatósági bizottság ezért egyéni indítvány alapján kezdeményezte, hogy a köztiszteletben álló alispán egészségének helyreállítását és elveszett javainak kárpótlását segítendő, egy jelentősebb támogatást szavaz meg az alispánnak. A támogatás híre a beteg alispán tudomására jutott, aki megható sorokban mondott le a neki szánt segélyről: „A hálátlanság áll tölem legtávolabb akkor, amidön a mélyen tisztelt törvényhatósági bizottságot arra kérem: méltóztassék ezen inditványtól eltekinteni, de bensö szükség kényszerit arra, hogy ezt tegyem. A sors nem áldott meg számot tevö anyagi javakkal, ilyeneket gyüjteni hosszu tisztviselöi pályám alatt sem idöm, sem hajlandóságom nem volt. Szégyennek tartottam volna köztisztviselő létemre vagyon-szerzés után járni, erre a minden idömet lekötő hivatali munka nekem idöt sem hagyott, nem is hagyhatott, hiszen a közkötelességeinek élö tisztviselö nem ér rá üzletek kötésére és gondját csak az képezheti, hogy a köznek gyüjtsön, de a nyerészkedés lelkétöl teljesen távol maradjon. Büszke vagyok rá, hogy szegény maradtam akkor, amidön kötelességemhez képest száz ezreket szereztem a vármegyének. Az a sors akarata volt s abban meg kell nyugodnom, hogy az a kevés a mivel birtam, a forradalom martalékává lett. Ha nehéz szivvel is, el kell viselnem. Hiszen mások is sokat vesztettek és nem egy ember koldussá lett ama nehéz hónapok alatt. A szegénységet, nélkülözést türni tudom. […] Érzem és remélem, hogy földi életem fonala rövidesen ketté szakad, ha akkor a tisztelt törvényhatóságnak irántam tanúsitott nagylelküsége szegény családommal szemben meg fog nyilatkozni, azért síromban is hálás leszek, de most életemben, had viseljem azt a szegénységet, testi és lelki szenvedést, mely az én szeretett vármegyém szolgálatában Isten akaratjából – de föként embertársaim vaksága következtében sorsomul jutott. Ha ennek dacára úgy látná a tisztelt törvényhatósági bizottság jónak, hogy a beadott inditványt helyeselje és némű áldozatot hozzon, úgy kérem jutassa adományát nálam szerencsétlenebbeknek: a hadi árváknak és saját hibájokon kívül inségbe jutó fizikai – munkás – testvéreimnek.”

A megye közönsége lehetővé tette, hogy amíg nem sikerül megfelelő lakást biztosítani Szolnokon az alispánnak és családjának, addig a vármegyeházán maradhatott. Az egészségét végérvényesen elvesztő alispán 1920-ban költözött családjával a szolnoki Belvárosi Nagytemplom átellenében nyíló, Madách út 43. számú, a Templom út sarkán álló polgárházba. Küry Albert a közélettől teljesen visszavonultan, ebben a házban élte le hátralévő éveit, egészen 1926. március 30-án bekövetkezett haláláig. Az egykori alispánt a vármegye saját halottjának tekintette, temetésének költségeit magára vállalta, és emlékének méltó megőrzése érdekében Küry Albert sírját emlékoszloppal jelölte meg a szolnoki temetőben. Küry Albert életműve sajnálatos módon a feledés homályába merült. Az 1945 utáni magyar történelem ugyanis nem tette lehetővé, hogy az emberileg és szakmailag is kiemelkedő közigazgatási szakember emlékét méltó módon ápolja megyéje és szülővárosa. Ennek pótlásáról a jelenkornak kellett gondoskodnia. 2012-ben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár munkatársai felújították és megtisztították Küry Albert sírját a szolnoki református temetőben, majd Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése az Újvárosban utcát nevezett el az egykori alispánról. 2016. február 27-én pedig felavatták Küry Albert alispán bronz emléktábláját a szolnoki Damjanich János Múzeum Pantheonjában.

 

Az emléktábla avatásáról szóló hír:
http://mnl.gov.hu/mnl/jnszml/hirek/az_egykori_alispanra_emlekeznek_szoln...

 

Fülöp Tamás, főlevéltáros (MNL OL)

Utolsó frissítés
2016.05.22.