Elérhetőség

Elérhetőség

Cím: 
Budapest I. ker., Bécsi kapu tér 2-4.
Telefon: 
+36 1 225 2843
Nyitva tartás: 
H-CS: 8:30–17:45, P:8:30–14:00
Reformációs projekt koordinátora
Kovács Eleonóra
kovacs.eleonora@mnl.gov.hu

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
2017 Szeptember
 

Eredményes projektbemutató Vágsellyén - 2017. szeptember 8.

2017. szeptember 8-án a Nyitrai Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltára szervezésében megvalósult nemzetközi konferencia keretében az MNL munkatársai projektbemutatót tartottak a „Reformáció MNL" projektről.
Eredményes projektbemutató Vágsellyén - 2017. szeptember 8.

A Nyitrai Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltára (Štátny archív v Nitre pracovisko Archív Šaľa) meghívására a 2017. szeptember 8-án A reformáció hatása a régió fejlődésére A reformáció 500. évfordulója címmel zajló nemzetközi konferencia keretén belül a Reformáció MNL projekt bemutatójára került sor. A tanácskozás elején PhDr. Novák Veronika, a vágsellyei levéltár vezetője köszöntötte a vendégeket – külön is megemlítve a rendezvényt jelenlétével megtisztelő PhDr. Bukovszky Lászlót, a levéltár korábbi munkatársát, a Szlovák Köztársaság Kormányának kisebbségi kormánybiztosát –, és köszöntőjében kiemelte azt, hogy az évfordulók kapcsán fontos egymás eredményeinek megismerése.

Ezt követően a Magyar Nemzeti Levéltár reformációs projektjének bemutatása következett. Az imázsfilm lejátszása után a projektvezető, Kovács Eleonóra röviden bemutatta a projekt célja és főbb elemeit, valamint a bemutatón részt vevő kollégákat. Az OL forrásfeltáró tevékenységét dr. Laczlavik György főosztályvezető (MNL OL) mutatta be egy prezentáció kíséretében. Hogy milyen sok új eredményt hozhat egy szisztematikus forrásfeltárás eredményei a megyei levéltárakban, hozott példát Oláh Tamás (MNL BAZML SFL), aki egy Vágsellye régiójára vonatkozó iratot ismertetett. A bemutató során nemcsak az alapfeladatok bemutatása kapott lehetőséget, hanem az egyes intézmények saját alprojektjeinek ismertetésére is lehetőség nyílt. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár levéltár-pedagógiai és közművelődési tevékenységéről írt összegzést Nagy Dóra (MNL SzSZBML), amelyet az intézmény igazgatója, Kujbusné Mecsei Éva ismertetett a hallgatósággal. Az MNL reformációs kiadványai az elkövetkezendő pár hónapban látnak majd napvilágot, vannak azonban már megjelent kötetek, amelyek közül, a Hajdú-Bihar Megyei Levéltár szép kiadványát, az 1693. évi debreceni kiváltságlevél reprintjét ismerhették meg a konferencia résztvevői, Szendiné dr. Orvos Erzsébet ismertetőjéből, amelyet kisfilm kísért.

A konferencia további részében elhangzó előadások (Dokumentumok a reformáció történetéhez a mai Dunaszerdahelyi, Galántai és Vágsellyei járásban Novák Veronika; Ismeretlen kézirat a protestáns egyházak visszaadásáról Pozsony vármegyében II. Rákóczi Ferenc 1705. évi mandátuma alapján PhDr. Peter Keresteš, a Nyitrai Állami Levéltár/ Štátny archív v Nitre igazgatója, A ferencesek és a reformáció kapcsolata a 16. századi Magyarországon Márkusné Vörös Hajnalka, Veszprém; A hit hídja Nyíregyháza és a Felvidék között (1753 -1848) Kujbusné Mécsei Éva, Nyíregyháza; A cuiuis regio, eius religio elve az ábrahámi evangélikus jobbágyok példáján Meliš Jozef, Pozsony) után került sor a két kiállítás megnyitására. A reformáció hatása a régió fejlődésére A reformáció 500. évfordulója című kiállítást Novák Veronika mutatta be a közönségnek. Számos eredeti, Vágsellyén őrzött irat mellett, más levéltárak kapcsoló iratainak másolatai, a régióról készült számos térképre vetített áttekintés, fotó látható a tárlatban. A Magyar Nemzeti Levéltár Vissza a forrásokhoz című kiállítását Márkusné Vörös Hajnalka mutatta be. Az emlékévet követően a vándorkiállítás – amely ezúttal csak a konferencia napján volt látható – ismét ellátogat majd a térségbe, hogy az érdeklődők huzamosabb ideig is megtekinthessék a Magyar Nemzeti Levéltár dokumentumaiból összeállított anyagot. A Magyar Nemzeti Levéltár intézményei közül az Országos Levéltár, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Veszprém megyék képviseltették magukat.

(A konferencia előadásairól, valamint a kiállításmegnyitóról készített hangfelvétel elérhető cikkünkhöz csatolva.)

 

Utolsó frissítés
2017.09.11.