Elérhetőség
Elérhetőség
Eseménynaptár
Orosházi Evangélikus Templom
Az építés éve | 1786. |
---|---|
Oltárképe | 1798, Peksy József: Az utolsó vacsora |
Orgonájának adatai | Barokk stílusú, 1832-ben készítette Komornyik Benedek, egy nagyváradi mester, díszítette ( pl. zenélő angyalok ) Dunaiszky Lőrinc, szobrászművész. |
Leírás: Orosháza környéke kincstári birtok volt. Lakatlansága miatt azonban a kincstár semmi hasznát sem látta. Ezért III. Károly király az értéktelennek tartott területet 1723-ban odaajándékozta hadseregélelmező biztosának, Harruckern Jánosnak. Az új birtokos igyekezett benépesíteni, ezért kihirdette hogy az odatelepülőknek elegendő földet ád és biztosítja vallásuk szabad gyakorlását. A kecsegtető ígéret híre eljutott Tolna vármegyének Zomba nevű községébe is, melynek evangélikus, magyar lakosai a vallásüldözések miatt nemrégen települtek oda. A római katolikus földesúr, mindig több és több r. katolikust telepített Zombára és mindenáron át akarta téríteni az evangélikusokat is a r. k. vallásra. Megtiltotta az evangélikus istentiszteletek tartását és elvette a kis leányegyház imaházát és iskoláját is.
A Békés megyei telepítések hírére a zombaiak útnak indítottak egy küldöttséget, hogy kössön szerződést az új földesúrral, aki Harruckern János fia, Harruckern Ferenc volt. Úgy egyeztek meg, hogy a földesúr az orosházi települőknek biztosítja vallásuk szabad gyakorlatát.
A község megalapításával egy időben megalapították az orosházi evangélikus egyházat is. Később templomot építettek, lelkészt választottak, a leányegyházat anyaegyházzá szervezték.
Harruckern Ferenc, az ellenreformáció idején csak félig hajtotta végre a Helytartótanács rendeletét. Az imaházat nem verette szét, hanem csak lepecsételtette. A lakosságnak pedig megtiltotta, hogy abban istentiszteletet tartson. 1763-ban pedig a r.k. földesúr terjesztette fel a helytartótanácshoz az orosháziaknak kérelmét, hogy téglából építhessenek maguknak új templomot. A helytartótanács csak fatemplom építésére adott engedélyt, így felépítették a fatemplomot.
II. József türelmi rendeletének hatására a helytartótanács az 1785-ik év november hó 7-én kelt rendeletében engedélyt adott az új templom felépítésére. A türelmi rendelet bár szabad vallásgyakorlást engedélyezett az evangélikusoknak is, templomot azonban csak oldalsó, nem az utcára nyíló kapuval építhettek. A templomépítés csak 1786-ban valósulhatott meg Szimonidesz János (1753–1822) lelkész vezetésével, amit a templom keleti bejáratnál látható felirat is megörökített.
Az 1830-as évben került sor a templom bővítésére, mivel az kicsinek bizonyult. Ekkor toldották meg az épületet egy kereszthajóval, s ekkor építették egybe az 1777-ből való tűzfigyelő toronnyal. A hajó délkeleti sarkából kőedényben alapító okirat került elő. Felújítása 1985-1987 között folyt.
A templom kelet–nyugati hajója egységes, monumentális és részleteiben gazdag tagolást mutat. A bejárati ajtó fölött a 122. zsoltár első verse olvasható: „Örvendezek mikor nekem azt mondják, menjünk el az Úr házába.” A homlokzaton „Erős vár a mi Istenünk” felirat látható.
Stílus: későbarokk
Ülőhelyek száma: 2500 fő
Berendezés: a szószékkel, az oltárral és a keresztelőmedencével szemben sorakoznak a klasszikus barokk padok, melyek id. Supkégel Mózes asztalosmester alkotásai.
Harangok: 5 harangja van, 4 a toronyban, 1 a templomban.
1. Nagyharang: alaphangú, az Ecclesia Harangművek öntötte 1923-ban Budapesten F. W. Rincker német származású harangöntő vezetésével.
2. Középharang: g1 hangú. Eberhard Henrik öntötte 1818-ban Pesten. A torony legrégebbi harangja. Szépségét az eredeti füles korona adja.
3. Kisharang: h1 hangú. A nagyharanggal egy időben készült az elrekvirált harang pótlásaként. Ecclesia Harangművek öntötte F. W. Rincker vezetésével 1923-ban Budapesten.
4. Gyermekharang: g2 hangú, Szlezák László öntötte Budapesten 1922-ben. Az evangélikus iskola tanárai, tanítói és növendékei adományozták.
5. Zombai harang: a templomban található, Joseph Steinstock Öntötte Budán. A Zombáról érkezett evangélikusok hozták magukkal ezt az ősi kisharangot. Öntési éve pontosan nem ismert, annyi bizonyos, hogy 1730 és 1744 között kellett készülnie, mivel ezt a harangot 1744-ben hozták magukkal a betelepülők, a harangöntő pedig 1730-tól kezdve öntött saját nevén harangokat.
Cím: 5900 Orosháza Győri Vilmos tér
Forrás: http://oroshaza.lutheran.hu/index.php?include=multunk1
https://library.hungaricana.hu/hu/view/EvangelikusGyulekezettortenete k_038/?pg=0&layout=s
http://www.magyarharangok.hu/oroshaza.html
http://oroshaza.utisugo.hu/latnivalok/evangelikus-templom-oroshaza-91753...
https://www.youtube.com/watch?v=2aBWRj-XgWU - az orgona részletes bemutatása