Elérhetőség

Elérhetőség

Cím: 
Budapest I. ker., Bécsi kapu tér 2-4.
Telefon: 
+36 1 225 2843
Nyitva tartás: 
H-CS: 8:30–17:45, P:8:30–14:00
Reformációs projekt koordinátora
Kovács Eleonóra
kovacs.eleonora@mnl.gov.hu

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
2017 Február
 

A Magyar Nemzeti Levéltár programjai a reformációi emlékévben

Az MNL tagintézményei a Reformáció MNL projekt keretében számos tudományos és közművelődési programot valósít meg. Több projektbemutató, adatbázis- és könyvbemutató, kiállításmegnyitó várható az emlékév programjai sorában. Ezek közül a főbb alkalmakra már most szeretnénk felhívni az érdeklődők figyelmét. Közeledik a levéltári emlékév megnyitója is, amelyen vándorkiállításunkat indítjuk útjára: 2017. március 22-én Székesfehérváron.
A Magyar Nemzeti Levéltár programjai a reformációi emlékévben

2017-ben a Reformáció Emlékévben a Magyar Nemzeti Levéltár kiemelt feladatai közé tartozik a Reformáció MNL elnevezésű REB (az állami Reformáció Emlékbizottság) által támogatott projekt, amely a 2016-os előkészítő év után 2017-ben már eredményeit is bemutatja. A projekt célja, hogy nagyságrendekkel növelje az interneten, adatbázisban kutatható, ingyenesen hozzáférhető dokumentumok számát, s ezzel a magyar protestantizmus és a vele összefüggő kérdések, valamint a korszak magyarországi kutatásának továbbfejlődéséhez járuljon hozzá. A projekt egységes elvek mentén halad valamennyi intézményben, elemei egymásra épülnek és az általa elért eredmények továbbfejleszthetőek, így a levéltár – az emlékévet követő – feladataival is összeköthetők.

Az Országos Levéltár 1526–1570 közti iratok darabszintű feltárásával, a megyei tagintézmények különböző korszakok, legtöbb információt adó iratcsoportjainak feltárásával járulnak hozzá a projekthez. Az adatbázisok internetes publikálására az emlékév folyamán kerül sor, így a kutatók már 2017-ben hasznosíthatják az eredményeket. Az Országos Levéltár alprojektjeként működik a szabad királyi városok vallásváltásának kutatása is, amely határainkon túli levéltárakban, egyházi gyűjteményekben folytat vizsgálatot magyar vonatkozású protestáns iratok után. Az egyben hungarika kutatás eredményei összegző kötetben látnak napvilágot.

A forrásfeltárás eredményeire támaszkodva többféle tudományos, tudományos-ismeretterjesztő és közművelődési program is megvalósul, amely a társadalom felé többféle módon, eltérő életkorú, tudású és érdeklődésű körű emberek felé is közvetíteni képes az új ismereteket. Együttműködő partnerek, egyházi közösségek, civil szervezetek, társintézmények segítségével még szélesebb körben megismertethető a Magyar Nemzeti Levéltár munkája. Ezt a cél szolgálja a projekt honlapja http://reformacio.mnl.gov.hu/ és Facebook oldala is: https://www.facebook.com/reformacio.mnl/ amelyek az emlékév folyamán, a projekt egész időtartama alatt hírt adnak az MNL rendezvényeiről, projekteredményeiről, de a reformációs projekten túlmutatva is ismertetik és népszerűsítik a levéltári tevékenységet az állampolgárok, a jövendő kutatók irányába.

Az emlékév ünnepélyes levéltári megnyitója az országos vándorkiállítással indul 2017. március 22-én, amelynek helyszíne Székesfehérvár, MNL Fejér Megyei Levéltára.

A kiadványi munka keretében (2017 őszén) reprezentatív színes dokumentumalbum készül az MNL intézményeinek anyagából, valamint 21 kötetből álló forrásgyűjtemény-sorozat jelenik meg, amely az egyes tagintézmények forrásfeltáró tevékenységének javát és érdekességeit mutatja be.

Nemzetközi tudományos konferencia valósul meg 2017. szeptember 19–20-án az MNL és a Magyarországi Evangélikus Egyház közös szervezésében, amelynek helyszíne: MNL OL.

A projekt az oktatás számára is programokat és lehetőségeket kínál. A létrejövő kiadványok jelentős része alkalmas lesz a középiskolai oktatás segítésére, szakköri munkára, de akár hittanos csoportok számára is. „Utazás Wittenbergbe” címmel egységes levéltár-pedagógiai órák zajlanak országszerte az emlékév folyamán az általános iskola felső tagozatos és a középiskolás korosztály számára. Az erre épülő országos verseny döntője 2017. október 21-én zajlik az Országos Levéltárban.

Felnőttek számára is van lehetőség levéltár-látogatásokra és ismeretterjesztő előadásra e témában, ily módon megismertetve sokakkal a levéltárak feladatát, a kutatás és oktatás számára nyújtott segítség lehetőségeit.

2017. októberében (tervezett időpontja október 14.) a közművelődési tevékenységek sorában valósul meg az Országos Levéltárban a Levéltári Éjszaka a reformáció jegyében, „A protestánsok asztalánál” című tudományos ismeretterjesztő és családi program keretei között. A megyei tagintézmények a közös projektelemek végrehajtása mellett saját konferenciákkal, kiállításokkal, kiadványokkal, a központi levéltári órák mellett alternatív, helyi sajátosságokat bemutató foglalkozásokkal jelentkeznek egész évben. Megyei projektzáró rendezvény zárja le a tagintézményi projektrészt konferencia, levéltári nap keretében.

 

(A hír nyitó képe: címerkép milotai Nagy János milotai református lelkész címeresleveléről, 1624-ből. MNL OL R 64 - 1.-No 244. Fotó: Czikkelyné Nagy Erika.)

Utolsó frissítés
2017.04.10.