2017. január 25-én a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium 11. évfolyamos diákjai vettek részt az MNL Békés Megyei Levéltára munkatársa, Czégé Petra által tartott levéltár-pedagógiai órán. A foglalkozás során a programhoz készült foglalkoztató füzet feladatán keresztül elevenítődtek fel a protestantizmus fontos alakjai, pillanatai, mint például a magyar nyelvű írásbeliség számára kiemelkedő fontosságú Károli Gáspár Biblia fordítása, vagy a Bethlen Gábor által Erdélyben engedélyezett szabad vallásgyakorlás. Forrásokat olvastak a diákok az új eszmék számára is fontos iskolák ügyéről, a főúri támogatás kiemelkedő szerepéről. A források összeválogatása, közös feldolgozása során hangsúly fordítódott arra, hogy a diákok a helyi jelenségeket ne elszigetelten, hanem tágabb, országos kontextusba helyezve ismerjék meg. Végül ezen témához kapcsolódva Tessedik Sámuel szarvasi evangélikus lelkész, iskolateremtő munkásságát ismerhették meg, akinek példája nem csak az ország határain belül vált mintává de azon túl is felfigyeltek tevékenységére.
A foglalkozás után a diákok megismerkedhettek a levéltárral, az itt folyó munka sokoldalúságával is dr. Erdész Ádám igazgató előadásában.
A levéltári órák folytódtak januárban. Január 27-én a gyulai Magvető Református Általános Iskola kisdiákjai látogattak el hozzánk. Az óra egyben a versenyre való felkészülést is segítette. Felelevenítődtek a keresztyén szimbólumok, Luther egyházmegújításért folytatott küzdelmei. Feladatokon és forrásokon keresztül összefoglaltuk, hogy milyen akadályok gördültek a protestáns felekezetre tért emberek, közösségek útjába a mindennapi élet területein is.
2017. január 30-án a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium 10-es tanulóival ismét a protestantizmus jeles alakjaival ismerkedtünk meg. A versenyre készülve a munkafüzet feladataink és levéltári forrásokon keresztül rávilágítottunk, hogy mennyire szerteágazó történetek, gondolatok, történelmünkre hosszú távon kiható események kapcsolhatók a reformációhoz.
2017. március 7-én a békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium 11. osztályos diákjai vettek rész egy levéltári délelőttön, amely során a magyarországi protestánsok küzdelmei mellett a békéscsabai reformáció jellegzetességeiről, fontosabb mozzanatairól is szó esett.
Foglalkozásaink 2017-ben folyamatosan látogathatók.
Képes beszámolónk is folyamatosan bővülni fog.