Id. Jeszenszky Károly szobra - Mezőberény
A készítés éve | 1997. |
---|---|
Alkotó | Udvardy Anikó |
Anyaga, mérete | Bronz, mészkő; mellszobor |
Ki állíttatta? | A mezőberényi képviselő-testület |
Ábrázolt személy, vagy esemény bemutatása | Id. Jeszenszky Károly (Liliomos, 1815. október 10. – Mezőberény 1898. szeptember 5.) mezőberényi evangélikus lelkész, helytörténész. |
Élete:
Id. Kisjeszeni Jeszenszky Károly a bácskai Lality (Liliomos) községben született harmadik gyermekként.
A tehetséges gyermek hétéves korában elvégezte az elemit, majd Újverbászon három évig tanult a latin iskolában. Mezőberényben, az evangélikus esperesi gimnáziumban négy évig oktatták. Ezt követően négy évig Selmecbányán, három évig pedig Pozsonyban folytatta tanulmányait.
A kor hagyományainak megfelelően külföldön is tanult: 1838–1839-ben Jéna egyetemének volt a hallgatója.
Anyanyelvi szinten beszélte a biblikus cseh nyelvet, az evangélikus egyház liturgikus nyelvét, amit ékesen bizonyít az 1861-ben megjelent, Mezőberényről írt munkája. Németül szintén kitűnően beszélt, de jártas volt a latin nyelvben is.
Visszatérve Magyarországra, Aszódra került, ahol 1839. november 25-én szentelték lelkésszé. Meghívást kapott Mezőberényből, ahová 1840. augusztus végén érkezett, s a II. kerületi (tót) evangélikus egyház segédlelkésze lett. 1843. december 31-én választották meg lelkésznek, mely tisztet 1892-ig töltötte be.
A lelkészi szolgálat mellett széles körű tevékenységet folytatott. Alapítványt létesített a házaló koldusok megsegítésére. Röviddel hivatalba lépése után, már 1845-ben megreformálta az egyházi adózást, új adókulcsot dolgozott ki.
Id. Jeszenszky Károly esperességi hivatalt is ellátott: 1850–1858 között esperességi pénztárnok, 1864-ig esperességi körlelkész, dekánus és az esperesség törvényszéki bírája is volt.
Lelkiismeretesen látta el lelkészi szolgálatát, kitűnő felkészültségről tett tanúbizonyságot. Munkásságáról dokumentumok is fennmaradtak. Pl. nyomtatásban jelent meg 1881-ben Békéscsabán az „Arany menyegzői beszéd, melyet tekintetes Bonyhay Benjamin úr és neje, született Kutzián Katalin úrhölgy ötven éves házassága emléknapja alkalmából mondott id. Jeszenszky Károly Mezőberényi ág. h. evang. Lelkész”.
Érdeklődése kiterjedt a kultúra más területeire, így a történelem kérdései is foglalkoztatták.
A régészet is érdekelte. Ha a földművesek találtak valamit, elvitték neki: „Kohut György adott által régiségeket és csontokat”– jegyezte fel 1861-ben. A régészeti leleteket a Magyar Nemzeti Múzeumnak adta át. Tagja volt a Békés vármegyei Régészeti és Művelődéstörténelmi Társulatnak.
Id. Jeszenszky Károly korának egyik legkiválóbb egyénisége volt, aki nemcsak egyházi hivatásának magaslatán állt, hanem széles körű tájékozottsággal, rátermettséggel, üzleti érzékkel tudta az élet szinte minden területén a köz javát szolgálni. Ennek ékes bizonysága az általa hosszú évtizedeken át vezetett számadáskönyv. Nem tekinthető az egyház hivatalos jegyzőkönyvének, azonban a benne lévő dokumentumok, feljegyzések fontos adalékokkal szolgálnak az egyház életére vonatkozóan is. Az „egyéb és a "háztartást illető dolgok” regisztrálása, a gazdasági bejegyzések nagyon lényeges forrásértékkel rendelkeznek Mezőberény – és a táj – XIX. század második felének agrártörténetére, néprajzára vonatkozóan. [2]
A szlovák evangélikus templomban elhelyezett emléktáblán többek között fia is szerepel, aki szintén a II. ker. evangélikus egyházközség lelkésze volt.
" ID. JESZENSZKY KÁROLY 1842-1892 / IFJ. JESZENSZKY KÁROLY 1872-1927 " [3]
Cím: 5650 Mezőberény, Luther Márton tér 3.
Forrás:
https://www.kozterkep.hu/~/6887/jeszenszky_karoly_mezobereny_udvardy_ani...
[1] https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1997_10/?pg=9...
Békés Megyei Hírlap, 1997-10-06 / 233. szám
[2] http://www.munkacsy.hu/dokumentumok/dir5/2230_19_Novak_konyv.pdf
[3] http://www.opskk.mzb.hu/index.fcgi?rx=&nyelv=hu&stype=1&stype2=&menupara...