Tuzséri Református Templom
A tuzséri református templom építésének előkészületei 1802-ben kezdődtek. Az egyházközség ekkor határozta el, hogy a Tiszavégben, a már eléggé megviselt állapotban lévő, tapasztott falú fatemplom helyett kőtemplomot épít. Az ügy támogatója volt a falu földesura Lónyay János, aki, hogy növelje az egyház bevételeit, átengedte a csónakos rév használatát. 1808-ra összegyűlt annyi pénz, hogy az egyházközség meg tudta vásárolni a köveket a templom és torony alapjába. Az 1810-ben az összegyűjtött adományokat azonban a devalváció megcsapolta. 1814-ben közös megegyezés alapján „ágybért” vetettek ki a családokra.
Az építkezés 1815-ben folytatódott, ekkor Lónyay Gábor támogatta a templomépítést. A falak felhúzása 1819-re fejeződött be. Ugyanebben az évben készült el a tetőszerkezet is. 1820-ban az ablakok, egy ideiglenes téglából kirakott katedra lett készen, sőt, kivakolták és kimeszelték a templomot. 1821-re a bejárati ajtó elkészítésével és felrakásával elmondhatták, hogy nagy részben befejeződtek a munkálatok; a torony ugyanis még nem volt kész. A templom berendezése pedig csak egy ideiglenes téglaszószék volt. Hogy az istentiszteleteken leülhessenek, valószínűleg lócát raktak be, illetve ki-ki széket hozott magával.
1826-1827-ig folytatódott a torony építése. A templom befejezését az 1831-ben bekövetkezett pestisjárvány akadályozta. A mennyezethez vásárolt deszkákat az egyház a szegény tuzséri családoknak adta oda, hogy a járványban elhunyt szeretteinek koporsót csináltassanak.
1833-ban folytatódott a munka. 1834-ben készült el a deszkamennyezet, a padok, a szószék, a szószékkorona, a mózesszék. Ezek ma is eredeti állapotukban ékesítik a templomot. Még ugyanebben az évben egy kőkarzat is készült.
Az egyházközség mindig nagy gonddal és odaadással volt temploma iránt, így későbbi évtizedekben a templomon kisebb nagyobb felújítási munkálatokat végeztek.
1912-ben az ablakokat belga színes üvegezésű vasablakokra cserélték, majd megszervezték a gyűjtést templomi orgona építésére. Az orgonából sajnos nem valósult meg semmi, mert a két világháború meghiúsította az orgonaépítéshez fűzött reményeket. Az orgonaalap összegét a háború utáni pénzromlás miatt más célra fordították: a templom körüli kerítést építették meg belőle.
Az I. világháborúban elvitt harangot 1923-ban pótolták. A II. világháború utáni károkat a gyülekezet 1946-ben javította ki. 1956-ban, 1962-ben, 1980-ban, 1992-ben, és 2000-ben is renoválták a templomot. Ezek a felújítások mindig részfelújítások voltak. Hol kívül, hol belül újítottak valamit a templomon. Sajnos nem törekedtek sosem az eredeti állapot figyelembe vételére.
1970-ben a gyülekezet használt orgonát vásárolt, amit a templom nyugati végében állítottak fel. Ezzel átrendezték a templom belső terét. A bejárattal szemközti padmezőket átfordították, a padok szembe kerületek a beépített orgonával. A szószéket és a mózesszéket eredeti helyükről elbontották, és más helyen építették fel. Így a templom liturgikus tere összeszűkült, zsúfolt lett és nem teljesítette eredeti funkcióját.
A 2004-ben kiírt SAPARD pályázat eredménytelenségét követően 2005-ben az építési engedélyezési tervdokumentáció alapján az egyházközség önerőből elvégezte a hajó tetőszerkezetének felújítását. A szerkezeti elemek szükséges cseréjét, a kötési pontok megerősítését követően az elavult bádoglemez fedést új horganylemez fedésre cserélték. Az eddig csapadékvíz-csatorna nélküli épületet csatornarendszerrel látták el. Az épület erőteljes falnedvesedése miatt első lépésként tereprendezést végeztek a templom környékén.
2006-ban szintén eredménytelenül zárult a Nemzeti Kulturális Alap-hoz beadott pályázat. Így az önerő szűkössége miatt a templom belső terének felújítása csak részlegesen valósult meg.
2007-ben a templombelső felújításának befejező ütemére a Nemzeti Kulturális Alaptól nyert pénzt az egyházközség. A munkát anyagilag támogatta az oktatási és kulturális miniszter is. Így ebben az évben a támogatásokkal és a gyülekezet jelentős anyagi áldozatvállalásával befejeződött a templombelső végleges felújítása, helyreállítása.
Az előzetes terveknek megfelelően, az eredeti állapotokat tükrözve újult meg a templom. A beruházás magában foglalta a teljes belső felújítást. Így kapott a templom falazata körben az ablakok aljáig falszárító vakolatot; az elnedvesedett aljazat kihordását követően geotextíliás szigetelésre kavicságyat raktak, mely a folytonos szellőzés egyik fontos biztosítéka. A padok statikai megerősítés után új gerendázatra ültetve, eredeti osztású padmezőkben lettek beállítva. A bútorzat az eredeti színekre lett visszafestve, mely restaurátor vezetésével és szakirányításával készült.
2008-ban a templomhajó külső felújítását és vízszigetelését végezték el.
2009-ben sikerült felújítani a templomtornyot, 2010-ben a templom előtti bejáratot alakították ki, 2012-ben a torony rézfedését készítették el, és még ugyanebben az évben új orgonát épített Paulus Frigyes orgonaépítő. [2]
Forrás:
[1] https://www.telepules.com/tuzser/turizmus/latnivalok/reformatus-templom-...
[2] http://www.reftuzser.shp.hu/hpc/web.php?a=reftuzser&o=templomunk_9dv
https://www.youtube.com/watch?v=GIOHqeE_WYk - harangszó