Tótkomlósi Evangélikus Templom
Az építés éve | 1792. június 6 - 1795. november 8. |
---|---|
Oltárképe | Krisztus mennybemenetelét ábrázolja, Fuchs-alkotás. Aranyozott részeit Dunaiszky Lőrinc készítette. |
Orgonájának adatai | Komornyik Benedek, nagyváradi orgonakészítő 18 változatosra készítette el, s ezt a mai napig megszakítás nélkül használja a gyülekezet. |
Leírás: Komlóst a XVII. század végi utolsó nagy pusztítást követően 1746-ban telepítették újjá a Felvidékről ideszökött jobbágyok. 80 evangélikus család érkezett Komlós-pusztára a jobb életben és a szabad vallásgyakorlatban reménykedve. Hoztak magukkal szlovák nyelvű lelkészt és kántor tanítót. Fatemplomot építettek, majd ahogy a település fejlődésnek indult, a falu létszáma emelkedett, az evangélikus közösség fontosnak látta, hogy vallásgyakorlásához megfelelő templomot építsen.
A komlósi nép etnikai zártságban élt; csak szlovákokkal házasodtak, a férj vagy a feleség csak szlovák és evangélikus lehetett. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején a nemzetőrök és honvédek névsora még mindig a régi komlósi neveket tartalmazta, vagyis a XVIII. századi alapító ősök neveit olvashattuk. Érdekességként említem meg, hogy Táncsics Mihály 1870-ben Tótkomlóson tett látogatása során személyesen tapasztata, hogy Komlóst „tót ajkúak” lakják, akik a magyar nyelvet kellően még nem beszélik”, de „magyar honpolgároknak” vallják magukat.
Az építkezéshez 1,5 millió nagyméretű téglát égettek ki és építettek be. A faanyagot a Maroson úsztatták le Aradig, és onnan szekerekkel szállították Tótkomlósra. A templom méretei: 42 méter hosszú és 19 méter széles. Belmagassága 22 méter, a torony pedig 57 méterre emelkedik. A templom és a torony külső falfelülete kétezer négyzetméter. Színe kívülről-belülről fehér. Eredetileg fazsindelyes volt, 1922-ben a zsindelyt palára cserélték. A gömböt és a csillagot utoljára 1942-ben rézből készítették el és helyezték fel.
A gyülekezet gondoskodott gyermekei taníttatásáról is: a község felső végén, 1884. évben új iskolát emeltek, 1890-ben pedig, felépült a kilencedik (az ún. alsóvégi) iskola. 1899-ben az ev. iskola tanulóinak létszáma elérte az 1235 főt. Egy - egy tanítóra 95 gyermek jutott.
A templom bélletes ívpillérsoros homlokzatú, hét boltszakaszos hajóval, három oldalon karzattal. Tornya a hajó keleti rövid oldala előtt áll. ( Béllet: Kapu, ablak befelé szűkülő, egész, vagy féloszlopokkal díszített, egyenes lépcsőzetes kerete. )
A templom a város szimbóluma, 57 méter magas, galériás tornyából messze belátható az alföldi táj, de akár a romániai hegyekig is ellátni.
Stílus: copf
Harangok: 4 harangja van:
1. Béke-harang (nagyharang)
900 kg-os, 119 cm alsó átmérőjű, alaphangja f1, Gombos Lajos öntötte Őrbottyánban 1984-ben. A korábbi, 847 kg-os, esz1 hangú nagyharangot 1923-ban az Ecclesia Harangművek öntötte Budapesten. Repedés miatt újraöntették.
2. Delelő harang (déli harang)
600 kg-os, 103 cm alsó átmérőjű, fisz1 alaphangú.Szlezák Ráfael öntötte Rákospalotán 1949-ben a II. világháborúban elrekvirált, 500 kg-os harang pótlásául. Mindmáig ennek hangja hallható minden délben.
3. Esti harang
310 kg-os, 79 cm alsó átmérőjű, h1 alaphanggal rendelkezik. Az Ecclesia Harangművek öntötte F. W. Rincker német harangöntő vezetésével 1923-ban Budapesten. Az I. világháborúban elrekvirált, 267,5 kg-os harangot pótolja. Nevét onnan kapta, hogy régen ezzel húzták az esti harangszót.
4. Szentandrási harang (kisharang)
111 kg-os, 58 cm alsó átmérőjű, f2 hangú. Eberhard Henrik pesti harangöntőnél készült 1816-ban. Ez a harang az utóda annak a 70 kg-os kis harangnak, amelyet a Tótkomlósra betelepedők hoztak magukkal Békésszentandrásról 1746-ban. Második újjáöntés után készült el a jelenlegi, amely a templom és Tótkomlós legidősebb harangja. Származása miatt mindmáig szentandrási harangnak nevezik
A templomépítő lelkész emlékművének felirata: ( lsd fotó )
A templomépítő lelkész Sexty György és felesége emlékére 200 éves évfordulón 1996 november 6-án a tótkomlósi evangélikus hívek
Cím: 5940 Tótkomlós, Luther Márton u. 1. sz.
Forrás: http://www.magyarharangok.hu/totkomlos.html
http://totkomlos.lutheran.hu/templom
http://www.maroshat.hu/wp-content/pdf/totkomlos_tortenete.pdf
http://hu.funiq.sk/1019-t%C3%B3tkoml%C3%B3s
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/megyek_oroksege/Csongrad_megye/pag...