A Reformáció MNL projekt forrásfeltáró tevékenységét alapos előkészítés előzte meg. Az Országos Levéltár 1526-1570 közti forrásfeltárása mellett a megyei intézmények összehangolt, azonos elvek mentén történő feltáró munkája jelentős eredmény. A munka első szakaszában minden intézmény felmérte azokat az irategyütteseket, amelyek a legtöbb információt tartalmazzák a protestantizmus történetére vonatkozóan. Ezek a fondok és állagok lettek az adatbázisépítés alapjai, irattípustól és adattatalmaktól függően darabszintű és kataszter típusú feltárások készülnek országszerte. A részletes, darabszintű feltárások adatbázisainak elkészítése előtt azonban a reformációs adattartalmakat hordozó fondok, állagok adatait is összesítettük minden intézményben, így születtek meg megyénként mindenütt a fond- és állagszintű áttekintések, amelyek publikálását most megkezdjük honlapunkon.
Az áttekintő táblázatok megyénként jelennek meg, de a későbbiekben majd egyetlen helyen összegyűjtve is hozzáférhető lesz a Magyar Nemzeti Levéltár adatbázisai között.
A fond- és állagszintű áttekintésekkor a fondfőcsoportok sorrendjében vettük sorra azokat a fondokat, amelyek tartalmaz(hat)nak protestánsokra vonatkozó bármilyen adatot. Ezekről egyenként rövid leírások készültek megadva, hogy milyen időkörű és típusú iratokat tartalmaznak, azokban milyen, protestánsokra vonatkozó adattípusok találhatók. Röviden utalások is találhatók a leírásokban a fondtörténetnek azokra a vonatkozásaira, amelyek megmagyarázzák számunkra, hogy miért abban a fondban találhatók az adott jellegű adatok. Célunk, hogy az áttekintések ismeretében egy-egy térség protesttantizmusát kutató érdeklődők könnyen eligazodjanak levéltáraink iratanyagában, ugyanakkor felhívjuk a figyelmet az eddig kevésbé kutatott, á adatgazdag fondokra.