A Református Öreg-temető - Cegléd
Leírás-történet:
A középkorban Szent László rendelete alapján Cegléden is a templom körül temetkeztek. A mohácsi vész után a ceglédiek áttértek a kálvinista hitre. A temető a templomtól északra, a mostani városháza tömbjéig érhetett, erre utalnak az itt talált csontvázak. 1567-ben a debreceni zsinat határozata megtiltotta a reformátusok számára, hogy a templom közelében temetkezzenek. A város északi szélén, a mai Rákóczi út és Kossuth Ferenc utca között nyitottak egy temetőt, a későbbi borpince környékén. Ide temetkeztek a katolikusok is. Ahogy a város gyarapodott, a temető is lakott területre került. Mária Terézia 1777-ben kiadott rendelete megtiltotta, hogy a lakóházak között helyezzék el halottaikat, így ezt a temetőt bezárták, 1778-ben temettek ide utoljára. 1777-ben a várostól északnyugatra nyitottak mind a három felekezet számára külön temetőt, az első temetés 1778-ban volt.
Nem tudjuk, hogy mikor jelentek meg először sírkövek a ceglédi Öregtemetőben. 1778-tól 1814-ig nem maradt egy sem. A legrégebbi megmaradt sírkövet Motsi Mihály lelkész családja állíttatta, aki 1814-ben halt meg.
A sírkövek anyaga többnyire rózsaszín mészkő, kisebb részben fehér márvány, formájuk változatos. Stílusuk a kor ízlésének megfelelően eklektikus, hátlapjuk eleinte faragott, nem csiszolt. Később oszlopok, pillérek díszítik a kövek előlapját.
A legtöbb sírkő Gerenday Antal kőfaragó műhelyében készült Pesten. Az 1840-es évek végétől Kohn Gábor, ceglédi kőfaragó készítette a legtöbb sírkövet.
A sírkövekre szimbólumokat is véstek. Csillagot, hatágú csillagot, fát, gyakran szomorúfűzt, házaspárok esetében összefonódó kezet véstek. Gyakran található a foglalkozással kapcsolatos szimbólum is, pl. Csizmadia Gergely sírkövén egy kaszás férfi található, utalva a földművelő foglalkozásra. Találhatunk szőlőfürtöt, kalászt is.
A sírkövek felirata változó. Sok kövön csak a halott neve, életkora, a halál ideje látható, más kövekre sírfeliratot is véstek, mely gyakran a vallásos hit megnyilvánulása.
Az Öregtemető sírjait Jójárt György több évig kutatta és tárta fel. [1]
Az Öregtemetőben van a bibliafordító Czeglédy Sándor sírja és a püspökhelyettes Dobos János kriptája, aki a Kossuth Lajoshoz elzarándokoló "Turini Százak" ünnepi szónoka volt. Több, Cegléden szolgáló lelkész itt talált végső nyughelyet. Más gyülekezetben szolgáló, de a család által e helyre temetett lelkészek is nyugosznak itt.
Közvetlen a főbejáratnál láthatjuk Molnár Mária diakonissza emlékoszlopát, aki missziói munkában 1943-ban mártírhalált halt a csendes-óceáni szigetvilágban, és aki külmissziói munkába indulása előtt Cegléden is szolgált.
Itt találjuk sok református tanítónak, tanárnak, igazgatónak, kántornak, főgondnoknak, gondnoknak és presbiternek sírját is. Itt van Dr. Szomorú István sírja is, aki megírta a három ceglédi református templom történetét.
Világi nevezetességek közül a III. parcellában találjuk a város életét jelentős fejlődés útjára állító Gubody Ferenc polgármester és a Kossuth Gimnáziumot alapító Dobos János sírját. Megemlíthetjük még a sok említésre méltó személy közül, a városi szülőotthont létesítő B. Molnár családnak és a szőlő-, gyümölcsfa és dísznövénykultúra európai hírű művelőjének Unghváry Lászlónak és családjának kriptáját. Itt lelt nyugalomra Csala István, aki 1948-ban rövid ideig földművelésügyi miniszter volt, s aki a temető 200 éves évfordulóján emlékbeszédet tartott és feleségéét, aki ebből az alkalomból képet festetett az első temetés emlékére. Nem messze a főúttól pedig Sárkány Józsefnek a Kossuth Múzeum igazgatójának neve látható egy sírkövön.
Számos 1848-as honvéd és tisztes hamvait, de 1956-os és I. és II. világháborús sírt is őriz e temető.
Ne felejtkezzünk el Patkós Irma művésznő nyugvóhelyéről sem, aki 96 éves koráig az előadói szolgálatban mindig készséges és felejthetetlen volt.
Az érdekes formájú régi sírköveken lelhetünk verses feliratokat is a XIX századból, míg a jellegzetesebb kopjafák nagy része már 50 évvel ezelőtt múzeumba kerültek megőrzésre. [2]
Cím: 2700 Cegléd, Széchenyi út 2.
Forrás:
[1] http://www.cegledvk.hu/?t=ertektar_epitett
[2] http://www.cegled.hu/?t=egyhazak/reformatus-oregtemeto
http://felszegi.hu/files/Az_regtemet_egyhztrtneti_jelentsg_halottai.pdf - fotók