Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium és Kollégium
Az építés éve | 1997. |
---|---|
Az épület megnevezése | Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium és Kollégium |
Tervező | Nagy Tamás |
A gimnázium elődjében, a schola latina-ban, az elemi iskola keretei között indult meg a tanítás az 1727-28-as tanévben.
III. Károly, magyar király 1711-től, ígéretéhez híven nem tért vissza az erőszakos ellenreformációs módszerekhez, de különféle kedvezményekkel, adományokkal a katolikus egyházat támogatta, a protestánsok helyzetét rendelettel szabályozta.
Az evangélikus schola latina alapítását azon elgondolás sarkallta, hogy a protestáns szellemű nevelést nemcsak a családban, hanem az oktatási intézményekben is szükséges folytatni.
A schola latina-ban latin nyelven tanultak a diákok. A tanítás nádfedeles földszintes házban folyt, a tanítási idő délelőtt és délután 3-3 óra volt.
A következő évekről kevés a feljegyzés. Kivételt képez az 1788-as canonica visitatio, amely tartalmaz néhány adatot. Az evangélikus egyház maga alkotta tantervét, bizonyítván ezzel a protestánsok lelki szabadságát. A rektor, egyben a tanár folyamatosan bővítette, ill. változtatta a tantárgyak körét. Az első tanár (ludi magister), Kádassy János, aki magyar, német, tót (szlovák), cseh, latin, görög, földrajz és aritmetika tantárgyakat tanított. A kezdeti időben körülbelül 20-30 tanulója volt az iskolának, akik mind protestáns vallásúak voltak.
Az 1766-os országos összeírás szerint már kisgimnáziumként tartották számon.
Koren Istvánt 1832-ben hívták meg Aszódra tanítani. Ő vezette be az iskolai anyakönyvet, a Matriculát, a diákok érdemjegyeivel, adataival (név, életkor, vallás, születési hely, lakóhely, apja neve és foglalkozása). Itt olvashatjuk Petőfi Sándor nevét az 1835-38-as tanévekben. A gimnázium könyvtára is ettől az időtől fogva gyarapodott, főleg Podmaniczky Lajos támogatásával.
A Bach- korszakban (1850-59) a gimnáziumot is utolérte a központi irányítás akarata, azaz német nyelven kellett oktatni. Még gimnáziumi jellegétől is megfosztották, s néhány évig felsőbb elemi iskolaként működött, melyben leánynövendékek is tanulhattak. A következő években az aszódi tanügy barátai összefognak a hívekkel, hogy újból gimnáziumot alapítsanak. Az 1862/63-as tanévben egy osztállyal megnyílt az algimnázium.
Kiemelkedő esemény volt az un. százados ünnepség megszervezése 1888-ban. Ugyan tudták, hogy az iskola fennállásának 100. évfordulója nem biztos datálású, mégis megállapodtak ebben az időpontban. A nagy külsőségek közötti megemlékezés egyik célja az volt, hogy felhívják a figyelmet az algimnázium állapotára, s a fejlesztés szükségességére.
Az 1912/13-as tanévben főgimnáziummá nyilvánították az aszódi iskolát. Az I. világháború azonban megakasztotta a fejlődést.
1915 januárjától Petőfi Sándor nevét viselte, valamint elnyerte a főgimnáziumi rangot. Az 1916/17-es tanévben tartották az első rendes érettségi vizsgát.
1926-ban az aszódi evangélikus egyház presbitériuma úgy döntött, hogy átadják a főgimnáziumot a bányai egyházkerületnek, azzal a céllal, hogy az intézmény jövőjét biztosítsák. Ezekben az években az állami felügyelet is meg volt elégedve az iskola eredményeivel, anyagi támogatásuk révén 1929-ben megtartották az új épület alapkövének ünnepélyes letételét. 2 év múlva (1931) az új épületben kezdték a tanévet.
1944. április elején beszűntették az oktatást. Az 1944/45-ös tanév elindult ugyan, de októbertől ismét szünetelt a tanítás, a front már ezen a vidéken járt. Az orosz csapatok 1944 decemberében jelentek meg, s a gimnázium szabad préda lett. Nagyon kevés tárgyat, illetve dokumentumot tudtak megmenteni. A berendezésből szinte semmi sem maradt. 1945 tavaszán újraindították az iskolát, de csak rövid ideig maradhatott meg az evangélikus jelző. 1948. július 1-én ugyanis államosították.
1994-ben indult újra az evangélikus szellemű gimnázium. Az új (mai) épületébe 1997-ben költözhetett át.
Cím: 2170 Aszód, Régész u. 34. sz.
Forrás: http://ega-muzeum.hu/15-2/
- Fellegvár a Galga partján
Készítették: Sebestyén Blanka, Szűcs Bea, Tóth Laura, Zámbó Kornél munkája 2015. okt. 1.
https://www.youtube.com/watch?v=jynuAthRKnI&feature=youtu.be
- Bemutatkozik az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium és Kollégium
A Zákeus Média Centrum 2001-ben készített filmjében Nagy Tamás építész mutatja be az impozáns épületet.
https://www.youtube.com/watch?v=oG-0lmuep1A
- Ajánlom az érdeklődők figyelmébe a következő dolgozatokat:
Az Aszódi Leánynevelő Intézet története
http://ega-muzeum.hu/az-aszodi-leanynevelo-intezet-rovid-tortenete/
http://ega-muzeum.hu/az-i-vilaghaboru-evei-az-aszodi-leanyneveloben/
http://ega-muzeum.hu/az-intezetben-mukodo-ifjusagi-szervezetek/
- Diákok által készített további prezentációk:
http://ega-muzeum.hu/category/uncategorized/page/2/
- Az ASZÓDI EVANG. NÉGYOSZTÁLYIÍ GYMNASIUM ÉRTESÍTŐJE AZ 1887/8. ISKOLAI ÉVRŐL.
( II. Az algymnasium 100 éves fennállásának emlékünnepe.)
https://library.hungaricana.hu/hu/view/Aszod_766_evangelikus_gimnazium_7...