Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2025 Május
 

Aszódi Evangélikus Templom oltára

A magyarországi barokk szobrászat és oltárművészet egyik kiemelkedően szép emléke az aszódi evangélikus templom oltára. Podmaniczky János, és Pest vármegye alispánjának leánya, Osztroluczky Judit állíttatta. Az Osztroluczkyak birtokát képező Aszódon" letelepedő házaspár újjáépíttette az evangélikus templomot 1719-ben, valamint új oltárt és szószéket állíttatott az 1720-as évek elején. Az aszódi oltár fő témája a Szentháromság képe. A legújabb kutatások szerint az aszódi oltár a lőcsei szobrász mester, Strecius János György műhelyének hatása alatt készült.
Település: 
Aszódi Evangélikus Templom oltára

Az első részletesebb leírás a templomról az 1721-es katolikus egyházlátogatási jegyzőkönyv, amely ismerteti a templom oltárát; „...középen vászonra festve az Úr feltámadása két színes oszlop között, azok mellett két aranyozott dísz, felette pedig az Atyaisten képe a szentlélek galambjával, mellette két angyalszobor... " Az oltár későbbi sorsáról nem tudunk, felépítése emlékeztet a mai oltárra, de képei és szobrai egészen mások. A Podmaniczkyak által állíttatott oltár jóval színesebb és díszesebb.

Az oltárasztalon álló még XVII. századi típusú, rózsaszín és kék márványozású fa retabló ( oltártábla ) predellájában az a zsámoly vagy polc, amelyen az oltárkép áll. ) az Utolsó vacsora finoman megfestett képe (olaj, vászon) látható, felette a Szentháromságot ábrázoló közepes kvalitású festmény (olaj,szon) és az oromzatban fára festve, sziklabarlangot utánzó, ovális keretben a sírjában fekvő, halott Krisztus kerül bemutatásra. A kék márványozású csavart oszlopok két oldalán a négy evangélista 3/4 életnagyságú faszobra áll.  Az íves főpárkány feletti oromzat nem építészeti elemekből tevődik össze. A halott Krisztus képét felhők veszik körül, felette a Salvator Mundi, a feltámadt Krisztus áll két puttó kíséretében. A retablót, az oszloplábazatokat és a szobortartó konzolokat aranyozott akantusz faragvány díszíti, hasonlóan lendületesen faragott áttört akantusz dísz kereteli a retablót és az oromzati kompozíciót. Az oltár különlegessége az oltárasztal mellett két oldalt álló, az oszloplábazatot a vállán tartó két atlasz szobor.

Az általánosan elterjedt németországi típusnak megfelelően a magyarországi evangélikusság is oltárain egymásfölé helyezve, a három legfontosabb témát ábrázolta: az Utolsó Vacsorát, a keresztre feszített Krisztust és a feltámadt Krisztust. Az aszódi oltár témaként megjelenő Szentháromság képe megbontja ezt az ikonográfiái rendet, amelyet a predella és az oromzat festménye, valamint a diadalmas, feltámadt Krisztus feltételezne. Az evangélisták szobrai általában a szószék szereplői, az oltárokon Mózes és Áron vagy Péter és Pál szobra kíséri az oltárképet. A főpárkány alatt az egységes, magas művészi színvonalú szobrászi és fafaragói munkával elletétben, az oromzati csoport eltérő kvalitású, stílusú és készülésének időpontja is későbbi.  A felhők között lebegő sziklasír tévedés, nem felel meg az ikonográfiái és oltárépítő szokásoknak. 

A szobrokról feltételezhetjük, hogy az apa művészete által befolyásolt fiatal Strecius alkotta az 1710-es években. De elképzelhető, hogy egy ügyes szobrászsegéd faragta id. Strecius modelljei alapján. Az aszódi szobrok a XVII. század végének formavilágában alkotott művek.

Az oltár különlegessége a két atlaszfigura, akik fejüket előrehajtva vállukon tartják az oltár terhét, kezükkel megtámasztva. Az anatómiailag jól megformált szobrok arctípusa eltér az oltár többi szobráétól, de a jellegzetes párhuzamos ruharedők rajtuk is megfigyelhetők. Az oltárt, szószéket, keresztelőmedencét tar kariatida angyalok divatja Németalföldről, németországi közvetítéssel érkezett Magyarországra, ahol különösen az észak-keleti vidéken vált közkedveltté. Az aszódi szoborpár nem kariatida angyal, hanem igazi atlasz figura, akik, mintha valóban támasztanák az oltárt. Ruhájuk típusa és redőkezelése a leibici angyalokéhoz áll formailag a legközelebb. A leibici oltár alkotójaként már a korábbi kutatások is felvetették Oleff Engelholm nevét, aki az id. Streciusszal vállalta a nagy oltármegrendeléseket. 

A művészettörténeti elemzés feltárta a formai és tartalmi bizonytalanságokat, amelyeknek okáról csak feltételezéseink vannak. Az 1984-ben befejeződött restaurálás sem tudott a kutatás által felvetett kérdésekre választ adni. A szobrok és az akantuszfaragványok eredeti színezése és későbbi festett rétegei megegyeznek. Az oromzat más faragású felhőiről, akantuszindáiról, két puttójáról és az ovális kép keretezéséről hiányzik a többi faragvány legelső festett rétege. Az oltár tehát valahol már megfestett állapotban létezett, s hiányos oromzatát kiegészítendő kerültek az új elemek az improvizált kompozícióba. Elképzelhető, hogy egy műhelyben készen álló retabló szobrokkal együtt került Aszódra, s ott a helyszínen alakították ki a térnek megfelelően az oromzatot. Feltételezhetjük azt is, hogy a templomba egy egységes oltár került, amelynek sérült vagy tönkrement oromzati részét későbbi javítás alkalmával alakították át. Mindenképpen egységes látványt akartak létrehozni. A mozgalmas, színes, csillogó összhatás meg is valósul.

Sajnos ma már tudjuk, hogy a magyarországi templomokban álló XVII-XVIII. századi oltárrablók legnagyobb többségét nemcsak átfestették, hanem át is alakították, képeiket kicserélték, szobraikat áthelyezték az évszázadok során. Az esetek többségében sok változtatásra fény derül a restaurálás folyamán, de ritkán lehet az eredeti barokk állapotot helyreállítani, a hiányzó részletek, az elpusztult felületek miatt.

Forrás:

Valter Ilona szerk.: Entz Géza Nyolcvanadik születésnapjára Tanulmányok (Művészettörténet - műemlékvédelem 2 Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1993)
G. Györffy Katalin: Az aszódi evangélikus templom oltára 67-79

https://library.hungaricana.hu/hu/view/SZAK_KOHI_Mm_02_Entz/?query=SZO%3D(szobor)&pg=68&layout=s

http://mek.oszk.hu/01900/01902/html/index917.html

Fotók

Aszódi Evangélikus Templom oltára
Aszódi Evangélikus Templom oltára
Utolsó frissítés
2017.07.13.