Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
2025 Április
 

Balassa János, sebész - Sárszentlőrinc

A Balassa jutalomdíj helyébe a Balassa-érem lépett. 1905-ben született meg az egyesület legnagyobb kitüntetése, amely magyar orvos kutató vagy gyógyító tevékenységét koszorúzta. Az igazgatótanács módosított szabályzatában kimondta, hogy az érmet az egyesület elnöke az előadás megtartása után azonnal átadja az előadónak. "Az első Balassa-előadás 1906.-ik évben tartandó meg, ugyanekkor osztandó ki az első Balassa-érem is." (A Budapesti Kir. Orvosegyesületi Balassa díj módosított szabályzata 5.§.) A Balassa-érem elkészíttetésére bizottság alakult: Elischer Gyula elnök, Győry Tibor és Lévai József. Az érem elkészítésére a kiváló művész, Beck Ödön Fülöp kapott megbízást, aki ezt a következő évre el is készítette. Az alkotás előlapján Balassa mellképe, hátlapján allegória látható. Felirat: Societas Regia Medicorum Budapestiensis. Az érem elkészítésére szükséges összeget a díj-alapból hasították ki. Az első Balassa-előadást Réczey Imre tartotta meg az 1906. évi Nagygyűlésen, az érmet Bókay Árpád adta át. Az Elnök ezután a Balassa-érem egy-egy példányát a Balassa kortársai közül még élő Korányi Frigyesnek és Than Károlynak is átadta, akik nagy szolgálatot tettek a magyar tudománynak. 1943-ig minden évben - kivéve 1919-et - kiosztották az érmet, majd a Balassa-előadások sora megszakadt és csak 1960-ban éledt újjá, most már a Sebész Társaság kitüntetéseként. Az érem ugyanaz, csupán a felirat változott Societas Chirurgica Hungarica-ra. A háború utáni első előadás és érem kitüntetettje Molnár Béla. Azóta minden év májusában elhangzik egy Balassa-előadás a Társaság Vezetőségének felkérésére és átadásra kerül egy Balassa érem. [1]
Település: 
A készítés éve 1906.
Alkotó Beck Ödön Fülöp
Készítés technikája érem
Ábrázolt személy, vagy objektum megnevezése Balassa János, sebész
Balassa János, sebész - Sárszentlőrinc

Élete:

Az apa, id. Balassa János, Sárszentlőrinc evangélikus papja, aki egyik önéletrajzában szinte hangsúlyozottan emeli ki a család nem nemesi, hanem jobbágy származását. Kiváló adottságú pap volt, akit több gyülekezet is szeretett volna a soraiban tudni, de ő ragaszkodott kis falujához. Papi szolgálata mellett egészségügyi segítséget is nyújtott a hozzá fordulóknak.

Balassa János polihisztor beállítottságú orvos és ember volt. Sebészorvosként átszervezte a magyar egészségügyet, hogy ezzel is közelebb vigyék  Európához. Új alapokra helyezte az egyetemi oktatást. A sebészetet tudományos rangra emelte. Felismerte a honvédorvoslás jelentőségét, megindítva a honvéd-orvosképzést, illetve a továbbképzést. Átszervezte az ápolóképzést, hat hónapos tanfolyamhoz kötve azt. Megszüntették a foglalkozásban a férfiak primátusát, egyre több nő vehetett részt az ápolás feladatainak végzésében.

Könyveit, cikkeit  magyar nyelven jelentette meg először, és csak a magyar megjelenés után küldte el azokat bécsi lapokhoz. A forradalom és szabadságharc alatt részt vett a politikai élet szervezésében. Amikor választania kellett a Kossuth-, illetve a Deák-koncepció közül, Kossuth mellé állt. A szabadságharc alatt a Honvéd Kórház igazgatója, a Közoktatási Minisztériumban az egyetemi ügyek tanácsosa, az egyetemen az orvosi kar vezetője. Részt vett 1848. március 19-én a bécsi tárgyalásokon, elvállalta a pesti orvosi kar igazgatását. Az Eötvös József vezette kultuszminisztériumban az egyetemi osztály vezetője lett.

A vereség után letartóztatták, katedrájától megfosztották, börtönbe vetették. Vétkességét három tényre vezették vissza: először is a sikeres nyári hadjárat idején levelet írt Kossuthnak, figyelmébe ajánlott két fiatal tisztet. Másodszor, a felkelő sereg részére megszervezte a tábori sebészellátást, létrehozta a tábori orvosképzést. Harmadszor: az orvoskari igazgatói állását megtartotta a „rebellisek” uralma alatt is.

Az orvostanhallgatók tiltakozást szervezve követelték Balassa szabadlábra helyezését. Mivel a bécsi kormány közoktatásügyi minisztere is javasolta a szabadon bocsátást, a császár aláírta a büntetés elengedését. 1849. november 23-án megnyílt a börtön ajtaja, de tanszékét csak 1851-ben kapta vissza.

Munkatársaival együtt megszervezte a Természettudományos Társulatot, elvállalva annak első elnöki tisztét. Az egyetemen számos új szakmát vezetett be (balneológia, gyermekgyógyászat, orvosi történelem, kór- és gyógyszertan, törvényszéki orvostan, államorvostan). A hároméves sebészképzést eltörölte, elősegítve ezzel a sebészet beemelését az orvosi szakmák közé.

Sürgős feladatként bekerült a jövő feladatai közé a vidék egészségének javítása. Balassa 5000 lakosonként kívánta megoldani a területek orvossal való kötelező ellátásának megszervezését. Ezen belül a szegények orvosi ellátását ingyenesnek javasolta.

Tudományteremtő személyiség volt. A sebészet klasszikus területei mellett (has, mellkas stb.) kiválóan végezte a plasztikai sebészet, az ízületi és csont-tbc sebészet, az urológia (kőzúzás!), a gégészet és a traumatológia műtéteit is, nemegyszer iskolateremtő eljárásokat vezetve be ezek végzésébe és oktatásába. 

Hazánkban először Balassa végzett sikeres hasmetszést, a klinikán végeztek először gégetükrözést. Kötelezővé tette a műtét előtti bemosakodást. Nagy gondot fordított az utánpótlás nevelésére is

Csepregi Béla 10 pontba való összefoglalása, melyet többen átvettek.

Ennek lerövidített összefoglalása:

- Hazájának és a maga korában Európának egyik legkitűnőbb sebésze volt. A sebészi beavatkozások egész sorát dolgozta ki és vezette be a gyakorlatba.

- A plasztikai-helyreállító sebészet hazai bevezetője.

- A magyar sebészetet az önálló tudomány rangjára emelte.

- A magyar nyelvű orvosi irodalom úttörője (magyar nyelvű előadások a katedrán, Orvosi Hetilap, Orvosi Könyvkiadó).

- Kiváló orvospedagógus volt, hallgatói rajongva szerették.

- A magyar nyelvű orvosképzés fokozatos megteremtése (tudományos ösztöndíjak medikusoknak, stb.).

- A magyar közegészségügy megteremtése.

- Kiváló emberi tulajdonságai (nagy munkabírás, természetes elegancia, a mindenáron való műtétvégzés helyett a konzervatív beavatkozás lehetőségének mérlegelése, a személyiségében tapasztalható kritikátlan tekintélytisztelet hiánya) mellé állították környezetét és betegeit.

- Haladó hazafiság.

- Megalapozta a magyar orvostudomány, a magyar sebészet jó hírét. Több nyelven publikált. Számos európai orvostársaság választotta tagjai sorába. Ezek miatt volt pótolhatatlan veszteség korai halála a betegei, munkatársai, valamint az európai medicina számára. Öt könyvet írt. [2]

Írta: Dr. Gesztesi Tamás, Dr. Gesztesi Enikő - Valóság, 2016. augusztus

Forrás:

[1] http://www.mst.hu/info.aspx?sp=21

[2] http://epa.niif.hu/02900/02924/00044/pdf/EPA02924_valosag_2016_08_062-07...

http://bedo.hu/kepek/adat/mnt/3/0076.jpg - indexkép

https://turul.info/images/galeria/8264_x500.jpg - díszkard

Fotók

Balassa János, sebész - Sárszentlőrinc
az ifjú Balassa és díszkardja
Balassa János, sebész - Sárszentlőrinc
Balassa János, sebész - Sárszentlőrinc
Balassa János síremléke
Balassa János életrajzi adatai I. 1814-1847.
Balassa János életrajzi adatai II. 1848-1851.
Balassa János életrajzi adatai III/1. 1851-1868.
Balassa János életrajzi adatai III/2. 1851-1868.
Utolsó frissítés
2018.01.12.