Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2024 Május
 

Balatonkenese Református Templom

Balatonkenesei Református Egyházközség. A templom Kenese legrégibb műemléke 1231-ben a Szentkereszt tiszteletére épült. A település reformációja (1544) óta református templomként szolgál.
Település: 
Kategória: 
Az építés éve Újjáépítés: 1658-60.
Orgonájának adatai A jelenlegi orgona 1911-ben épül meg a pécsi Angster Orgonagyárban.
Balatonkenese Református Templom

Az utcavonallal párhuzamosan épített egyterű későbarokk templom, nyugati oldalán támpilléres, alsó szakaszában középkori toronnyal. Bejárata a simára vakolt utcai hosszoldal közepén nyílik. Síkmennyezetes belsejében népies barokk falazott szószék három oldalán kőpilléreken fakarzat van. [1]

A tornyon és a templomegyüttesen jó arányú, íves ablakok sorakoznak. A finoman áttört sík homlokzatai kedvező küllemet adnak. A homlokzatok az oromfalas, csapott nyeregtető sötétebb színű héjazatával együtt jól érvényesülnek. [2]

A templom története évszámokban. Összeállította Németh Gyula nyug. esperes-lelkész

1231-ben a Szent Kereszt tiszteletére épült templom Kenese legrégibb, Árpád-kori emléke. Az eredeti épületből mára csak a hátsó falnak mintegy kétharmad része és a torony alsó harmada maradt meg jellegzetes Árpád-kori jegyeivel, a lőrésekkel és saroktámpilléreivel. A többi részét a későbbi templombővítések során bontották le.

1544-ben Kenesét is eléri a reformáció, majd 1639-ben, amikor Kenesének új földesurai a jezsuiták lettek, a tiszta református falu gyülekezete az ellenreformáció egyik közvetlen célpontja lett.

1570-ben Pálffy Tamás palotai várnagy felrobbantatja, mert a török erőddé akarta kiépíteni.

1658-60 között a templom újjáépül. Déli kapuja elé cintériumot emelnek, amely a temetések templomi szertartása alatt a koporsó elhelyezésére szolgál. Az újjáépítéshez valószínű, hogy a tornyos-hegyi szentegyház köveit is felhasználják. A csonkatorony anyagát a jelenlegi torony helyreállításához használják fel. [3]

Jellegzetesek a torony gótikus hatású saroktámpillérei és lőrései, amik annak tanúi, hogy az ellenséges portyázások idején védelmi célokat is szolgált.

A torony felőli oldalon került kialakításra a templomkert, benne az 1532-es balatonkenesei országgyűlés emlékére emelt kopjafa látható. [2]

1700-ban a templomot a jezsuiták császári zsoldos sereggel elfoglalják, Mozsonyi Márton prédikátort elűzik. A gyülekezet 7 éven át Papkeszire jár istentiszteletre, miközben temploma üresen, lelakatolva áll. 1707-ben Béri Balogh Ádám kuruc generális a kenesei Hosszú-mezőn legyőzi seregével a császári zsoldos sereget. A kurucokkal harcoló prédikátort, Mozsonyi Mártont visszahozzák gyülekezetébe. A templomot visszaadják a gyülekezetnek.

A kazettás mennyezet közepére szokás volt emlékfeliratot festeni virágkoszorúba foglalva, ezt 1723-ban Kenesén is megtették.

1739-ben a torony a lőrések feletti részét felépítik romjaiból. Az eddig csak falábakon álló harangok a toronyba kerülnek.

1748-ban a templommal szembeni Ó-parókiát elfoglalják a jezsuiták. Kenese kálvinista népe az érkező jezsuiták hírére zendülést kelt. A páterek szekerét az árokba akarják taszítani, csak az öregek bölcs tanácsa tartja vissza őket. A hagyomány szerint ennek az eseménynek emlékére állíttatták a jezsuiták az elfoglalt parókia kapuja mellé a prágai vértanúnak, Nepomuki Szent Jánosnak a szobrát. A gyülekezet prédikátorát, Zsákfai Nagy Istvánt elüldözik, a parókiába jezsuita pátert helyeznek.

1779-ben a protestánsok felszabadulnak a rekatolizációs zaklatások alól.

1785-ben II. József császár, Kenese tiszta református lakosságát véglegesen megerősíti temploma tulajdonjogában. A felszaporodott gyülekezet az Árpád-kori szentély kibővítésével nagyobbítja meg ősei templomát. A bővített templom mennyezetére még egy koszorú kerül, melynek feliratába a császár emlékét is belefoglalják. [3]

Az első toronyórát az újabb egy évszázad múltán követte. Ez a ma is működőképes szerkezet a harangok villamosításáig mutatta és ütötte az időt. Ehhez természetesen a súlyait naponta fel kellett húzni. 1849-ben egy nagy jégeső és dühöngő vihar súlyosan megrongálta a torony vakolatát és óráját. Az új, ma is látható időmérő szerkezetet Müller János, budapesti óragyáros készítette, a régi számlap felhasználásával. [2]

1820-ban a templom második bővítésével nyeri el mai méreteit és formáját. Strakovits Sebestyén veszprémi kőművesmester és Fogt József ácsmester tervei alapján a déli falat és a cintériumot lebontják, és a falat 4 m-rel kijjebb építik, a kőműves Kriska József volt. A templombelső bővített részében felépül az új karzat, rajta és alatta új padsorokkal.

1844-ben a tornyot a mai magasságra emelik, sisakját fazsindellyel fedik be.

1900-ban a toronysisak korhadó fazsindelyét bádogra cserélik, ekkor veszi fel mai formáját. A templomba vörösmárvány úrasztala és keresztelőkút készül.

1945-ben a II. világháború pusztításait javítja ki a gyülekezet, 1975-ben a templom tetőzetét, cserépfödémét cserélik. Az új födém palából készült el.

1985-ben egy földrengés komoly károkat okozott az épületekben: a torony csillaga és gömbje lezuhant, a falak megrepedeztek. Helyreállításuk még abban az évben megtörtént.

1996-ban a restauráláskor megtörtént a külső vakolat cseréje, új északi ablakokkal, a déli alsó kerek ablakok visszaállításával. Belül a legrégibb, északi padsorok szanálásával és a megmaradók átrendezésével a padsorok körüljárhatóvá váltak. Elkészült a padok elektromos fűtése. [3]

Stílus: későbarokk

Férőhelyek száma: 500

Berendezés:  A ma is használatban lévő úrvacsorai kelyheinket Debrecenben készíttették 1781-ben. Az úrasztalát és keresztelő medencét.márványkőből faragták.

Harangok: A toronyban a század elejéig három harang lakott, de a nagy és kisharang az I. világháború áldozata lett, a gyülekezet 1922-ben öntetett helyettük újat, Budapesten, 300 kg-os a nagyobb és 80 kg a legkisebb. A jelenlegi nagyharang 300 kg súlyú, hangja Fis. A legrégibb harang a középső, 1741-ben öntötték, szintén Budán. [2]

Cím: 8174 Balatonkenese Táncsics Mihály út 13. sz.

Forrás:

[1] https://library.hungaricana.hu/hu/view/SZAK_KOHI_Mm_03_Koppany/?query=31... 

Koppány Tibor: A Balaton környékének műemlékei (Művészettörténet - műemlékvédelem 3 Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1993) MűemlékekI. Balatonkenesétől Tihanyig 82-83.

[2] http://hellobalaton.eu/hu/news/4/30/7-reformatus-templom-es-parokiai

[3] http://refkenese.hu/torteneti-attekintes.html

http://www.panovilag.hu/panoramak/Keneseitemplom-out.swf - Gömbpanoráma

Fotók

Balatonkenese Református Templom
Balatonkenese Református Templom
A  jellegzetes saroktámpillérekl és lőrések, az akarattyai Rákóczi-szilfa megmaradt ága.
Balatonkenese Református Templom
Az ismert kenesei református prédikátorok névsora a templom északi falán, az egykori úrasztala márványába vésve.
Az "Inventárium" első oldala, melyben a gyülekezet történetével kapcsolatos adatokat gyűjtött össze Kóczán Lajos lelkész 1823-tól
Utolsó frissítés
2017.07.29.