Budafoki Evangélikus Templom
Az építés éve | 1934 |
---|---|
Oltárképe | Jézus a Getsemáné kertben - Szirtes Lajos helybéli rajztanár műve és ajándéka |
Tervező | Sándy Gyula |
Leírás: 1899- ben még a növekvő létszámú evangélikusság a reformátusokkal karöltve tartották istentiszteleteiket. Amikor 1900 november 11-én a Budafokon és Albertfalván lakó reformátusok fiókegyházzá alakultak, és az itteni evangélikusok minden feltétel nélkül kapcsolódtak hozzájuk, mert kevesebben voltak.
A Kelenföldi Evangélikus Gyülekezet vezetői 1920-ban határozták el, hogy Alberfalva, Budafok, Budatétény, Nagytétény, Kelenföld, Budaörs, Törökbálint és Diósd evangélikusságát önálló körzetté szervezik. Az istentiszteleteket változatlanul a református imaházban tartották.
Az 1921. január 1-én összehívott közgyűlés kimondta a Budafoki Evangélikus Leánygyülekezet megalakulását. 1923-ban kezdeményezték a templom építését. Végül 1934. július 8-án helyezte el az alapkövet Dr Raffay Sándor bányakerületi püspök. A templomépítéshez nagy összegű állami támogatást utaltak ki, és két katonai teherautó biztosította az építési anyagok folyamatos szállítását. A felszentelésre 1935. november 3-án került sor.
1994-től már harangszó hívogatta a híveket istentiszteletre. A templom festésére Nemes Zoltán presbiter vállalkozott. Kicserélték az ablakokat is a fasori templomból kapott színes üvegablakokra. Elkészült a háborúban megsemmisült templombejárat fölötti stilizált dísz.
Ezen a templomon is hangsúlyos a magyaros pártázatos motívum. Tornya 32 méter magas. A rusztikus terméskőborítás a templomot egy kicsit vár jellegűvé teszi. Külsejét uralja a magas sisakú, reneszánsz pártadíszítéses torony. Toronysisakja íves kiképzésű. A kapuzatot kiugró oszlopokon nyugvó timpanon zárja le.
Stílus: Neoromán
Berendezés: A templom egyhajós, dongaboltozatos, puritán, egyszerű belsejét az épület egészével harmonizáló, körüljárható reneszánsz oltár határozza meg. A templombelső egyéb elemei, mint a szószék, a keresztelőkút, a karzat és a padok, az oltárnak alárendeltek, és így a templom egésze Sándy építészeti törekvéseinek egyik legegységesebb megjelenése lett.
Harangok: 1 harangja van, 1998-ban öntötte Gombos Lajos Őrbottyánban. Felirata csak az öntő nevét és az öntési évet tartalmazza, amely fölött koronás magyar kiscímer látható. A harangot egy harangjáték félresikerült hangú darabjaként kapta meg az akkor még harang nélküli gyülekezet, az öntető gyülekezet neve ezért nem szerepel rajta.
Cím: 1221 Budapest, Játék u. 16. sz.
Forrás: http://www.templomaink.hu/index.php?muv=telepules&telep=Budapest-Budafok
http://budafok.lutheran.hu/index.php?id=tortenet
http://22.kerulet.ittlakunk.hu/holmi/vallasi-intezmenyek-templomok/budaf...