Budapest - Rákoskeresztúri Evangélikus Templom
Az építés éve | 1939 - 1943. |
---|---|
Oltárképe | Az isenheimi Golgota-oltárkép hiteles másolata, a Kossuth- és Munkácsy- díjjal kitűntetett Csáky Maronyák József műve. |
Orgonájának adatai | Az orgona 1901-ben készült a Deák téri gyülekezet számára, 1970-ben hozták át Keresztúrra. A neves, pécsi Angster József építette 2 manuállal, 24 regiszterrel és pedálsorral. Az orgona a cég op. 370-es számú orgonája. |
Tervező | Sándy Gyula |
Leírás: A 18. században a település a betelepítések következtében háromnemzetiségűvé vált. Kezdetben a cinkotai gyülekezethez tartozott, saját templom építésére sem mód, sem igény nem volt. 1783-ban egy háromnyelvű elemi iskola nyílt, ebben tartották az istentiszteleteket, mígnem Bojanovszky Sándorné Podmaniczky Erzsébet / Keresztúr földesúrnője* / templomot építtetett. Az építési anyagokat a gyülekezeti tagok szállították Keresztúrra. Ezt a barokk templomot 1800-ban szentelték fel. A későbbiek során a templom kicsinek bizonyult, ezért 1877-ben megkezdődik az újabb templomra való gyűjtés. Az összegyűjtött adomány a történelem viharaiban kétszer is elveszett.
Megjelenésében a felvidéki reneszánsz templomok motívumai kapnak hangsúlyt. Szerkezetileg háromhajós, álbazilikális templomról van szó, amelynek keleti homlokzata előtt emelkedik a 60 méter magas torony, amely a pesti evangélikus templomtornyok közül a legmagasabb. Két oldalán lépcsőtornyok vannak, melyeket kúpalakú sisak fed. A kapu kiképzése hasonlatos egy nyitott szárnyasoltárhoz, fölötte kivilágítható körablak van, Luther-rózsával. Tornyában néhány éve pótlásra került a korábban elpusztult toronyóra.
Két szélső hajója egészen keskeny kialakítású, szinte csak egy szűk átjárót rejt. A főhajó viszont rendkívül tágas és jól áttekinthető.
A régi, 1800-ban emelt barokk templomot 1945-ben lebontották. Berendezése, a harangok, az orgona, az oltár átkerültek az új templomba, tetőzetét a vasútállomás tetejéhez használták fel. A régi templomból áthozott oltárkép jelenleg a gyülekezeti teremben van elhelyezve.
Stílus: Neoreneszánsz
Ülőhelyek száma: 610
Berendezés: Belseje rendkívül harmonikus, ízléses berendezésű. A padok, a szószék és a fal menti faborítás felvidéki stílusban készültek. Az oltártól balra áll a szószék, jobbra pedig a missziót jelképező földgömb található. Ez a jelkép hazánkban kevésbé elterjedt, de a finn egyházban ez bevett szokás. A színes, szimbólumokat ábrázoló üvegablakok Palka József művei. Deszkamennyezetét kecsesen ívelő, vékony boltívek tartják. Az orgonaház mögött a karzaton kereszt található.
Harangok: Öt harangja van, ezek közül egy a bejáratnál, egy pedig a gyülekezeti teremben található. A toronyban három harangot helyzetek el. Nagyharangját Gombos Lajos öntötte Őrbottyánban 2001-ben. A középső harangot Walser Ferenc öntötte 1876-ban Budapesten. A legkisebb harangot 1923-ban öntötték a budapesti Ecclesia Harangművekben.
Cím: 1173 Budapest, Bakancsos utca 2.
Forrás: http://rakoskeresztur.lutheran.hu/honlap/ertekeink/ertekeink/templomaink...
http://www.templom.hu/phpwcms/index.php?id=14,317,0,0,1,0
* http://rakoskeresztur.lutheran.hu/honlap/kereso-szo/data/KeresoSzo_20050...
Az érdeklődők figyelmébe ajánlom még a következő forrást:
http://medk.lutheran.hu/files/budapest_rakoskeresztur_kereso_szo_2013_42... 4 - 7. o.