Erdőbényei Református Templom és Orgonája
Az építés éve | 1786 |
---|
A templom eredetileg fából épült, és már az 1400-as években is tesznek róla említést. 1672-ben Lipót császár bezáratta. A reformátusokhoz II. Rákóczi Ferencnek köszönhetően visszakerült a reformátusokhoz. Ma látható formáját 1786-ban nyerte el, amikor faragott kövekből, copf stílusban építették újjá [1]: egyhajós, íves záródású templom, a szélesebb főhomlokzati traktus középrizalitjában álló toronnyal. [2]
A millennium évében avatták fel karzata alatt azt az emléktáblát, – Égerházy László, helybeli fafaragó munkáját – amin a gyülekezet lelkészeinek névsorát olvashatjuk. Olvashatjuk rajta Sepsi Laczkó Máté, az aszúbor megalkotója, Pálóczi-Czinke István irodalmár, Danyi József, a helybeli árvaház létrehozója nevét is. [3]
A templomhajó félkörös záródású, mennyezete három boltszakaszos, hajójának keleti vége félköríves. A főhomlokzat fölötti torony homlokzatait szintenként lizénák fogják közre, nyílásai keretezettek, magas sisakja erősen tagolt. A főhomlokzat oldalszakaszai ívesen kapcsolódnak a toronyhoz, a féloromzatok szélén kővázák. A hajó ablakai szegmensívesek. A hajó páros hevederek közötti csehsüvegboltozatokkal fedett, az íves záródást hevederek közötti boltsüvegek fedik. A karzat falazott, boltozott, a tornyot tartó tagozott pillérekre támaszkodik. Berendezése egységes, egyidős a templommal, szószéke koronás, copf stílusú. [4]
Az egyházközség két úrasztali kelyhet és két úrasztali tányért őriz 1607-ből. [5]
Az egyháznak 1782-ben két harangja függött egy haranglábon. [6]
Az 1866. évi január 1-i presbiteri gyűlés egy díszes orgona készíttetését határozta el, és a gyülekezet tagjai közmegegyezéssel adakozást is ajánlottak fel. Az orgona kezeléséről 1868. tavaszán gondoskodott a Presbitérium, éspedig „az Egyházba be állítandó Orgona kezelését" a tanítói díj megemelése mellett a tanítói kötelességnek rendelte. A hangszer szállításáért a július végi egyháztanács-gyűlés napi egy véka zabot ítélt meg a szekereseknek. Az orgonát „műtanilag" Ivánka Sámuel, sárospataki főiskolai ének-és zenetanár vette át, és 1869. januárjában kelt bírálatában kifogásolta a hangszer hangolását. A presbitérium Váradi Sándor orgonakészítő mesternek a végfizetését vissza is tartotta a hangolás kijavításáig.
Az I. világháborúban az ón homlokzati sípok a rekvirálási kényszernek estek áldozatul. Az utóbbi két-három évtizedben a szélellátást biztosító, bizonyára különálló fúvóládában elhelyezett eredeti fúvót ládafúvóra cserélték a manuál-szélláda alá beszorítva.
Az orgona a karzat közepén helyezkedik el. A karzatnyílás ívébe illeszkedő orgonaház homlokzatában a három félkör-alakú záródású síptükörben 5-9-5 síp áll.
A játszóasztal közvetlenül az orgonaház előtt a mellvédben áll. Az 1868-as építési évszámot is jelző előlapjának három síptükrében a néma álsípok egy nagyorgona látszatát keltik. Az előlap ívelt formájú alsó díszítése Váradi Sándor ismertetőjegye.
A hangszer egymanuálos 12 regiszteres.
A játszóasztalba vezetett, utólagosan elfűrészelt szélcsatorna egy mára már kiszerelt harmónium-regiszterre utal. A játszóasztal lábbal kapcsolható mechanikus berendezései Magyarország egyik legkoraibb csoportkapcsolói.
Váradi Sándor, az Ároktőn megtelepedett orgonakészítő mester a mádi, tiszatarjáni, az egri, cserépfalusi református templomok, illetve a hajdúböszörményi katolikus templom orgonáinak építője az orgona szerkezetek világos konstrukciója, a hibátlan minőségű beépített fa anyagok, az igényes megmunkálások, a kimunkált részletek miatt az 1860-70-es évek méltán elismert orgonaépítője. Az erdőbényei orgona is jól szolgálja a liturgiát immáron 140 éve. (Írta: Hajdók Judit)
[7] http://www.tirek.hu/lap/muemlek/hir/mutat/29709/
Forrás:
[1] http://erdobenye.hu/?modul=oldal&tartalom=1051755
[2] http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=2743
[3] http://csodarabbikutja.hu/hu/turizmus/elem/erdobenyei-reformatus-templom...
[4] https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_BAZE_Kmj_04/?query=erd%C5%91...
Borsod-Abaúj-Zemplén megye képes műemlékjegyzéke 4. Tokaj és környéke (Miskolc, 1992) 15.
[5] https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Borovszky-borovszky-samu-mag...
[6] https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_BAZE_Om_18/?query=erd%C5%91b...
Patay Pál: Zempléni harangok (Officina Musei 18. Miskolc, 2009)Az állomány 21-22
[7] http://www.tirek.hu/lap/muemlek/hir/mutat/29709/
https://www.facebook.com/pg/Erd%C5%91b%C3%A9nyei-Reform%C3%A1tus-Egyh%C3... - fotók