Elérhetőség
Elérhetőség
Eseménynaptár
Kelenföldi Református Templom (Magyar Advent Temploma)
Az építés éve | Alapkő letétele: 1928. szeptember 30. |
---|---|
Orgonájának adatai | 1935. december 22-én adták át, a németországi Walker-gyárban készült. Az egyházi használat előtt néhány évig egy budapesti moziban használták, némafilmek zenei aláfestéséhez. |
Tervező | Medgyaszay István (1877-1959) építész |
Leírás:
Kelenföldön a református hitélet 1910-től a pályaudvar melletti községi iskola barakképületétében tartott istentiszteletekkel kezdődött. 1920-ig havonta, majd minden vasárnap tartottak istentiszteleteket. 1922-től a sűrűbben lakott lágymányosi városrészben található Váli utcai általános iskola (ma József Attila Gimnázium) tornaterme adott helyet a hitéleti alkalmaknak.
A Budapest-Lágymányos-Kelenföldi Missziói Egyházközség 1926. január 1–én alakult meg, amely addig a Budapest-Budai Református Egyházközség részét képezte. Ünnepélyes keretek között tették le az egyházközség templomának alapkövét, az akkori Fehérvári út és a Lenke út sarkán. Az épületnek a Magyar Advent Temploma nevet adták Ravasz László, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökének javaslatára. A költségeket több minisztérium, Budapest székesfőváros, továbbá holland református hívek adományai biztosították. Az építkezés fővédnöke Magyarország kormányzója, vitéz nagybányai Horthy Miklós volt.
A templom épületét 1930. november 16-án ünnepi külsőségek között szentelték fel. [1]
Korabeli híradás:
„Vasárnap, a Kormányzó jelenlétében szentelik fel a Kelenföldi Református Templomot. November 16-án, vasárnap délelőtt adja át rendeltetésének a "Magyar Advent Templomá"-t a Budapest-Lágymányos-Kelenföldi református gyülekezet. A templom szentelésnek különös jelentőséget ad, hogy az ünnepség a nemzeti hadsereg Budapestre való bevonulásának tizenegyedik évfordulóján történik meg, s a templomot éppen erre az eseményre való emlékezésül nevezték el a "Magyar Advent Templomá"-nak.
A felszentelő ünnepen vitéz nagybányai Horthy Miklós, Magyarország kormányzója is megjelenik. A délelőtt tiz órakor kezdődő istentiszteletet Ravasz. László dr. püspök végzi, majd tizenegy órai kezdettel a paróchiális tanács, az ünneplő gyülekezet jelenlétében templomi díszgyűlést tart.” Magyar Országos Tudósító, 1930. november/2 Egyházi Hírek [2]
Az eseményt megtisztelte jelenlétével Horthy Miklós, akit katonazenekar és díszszázad köszöntött. Ez volt az egyetlen budapesti református templom, amelynek felszentelésén a kormányzó részt vett.
A felszentelési istentiszteleten a résztvevők sokasága miatt az altemplomban helyet foglaló hívek számára a prédikációt megafon segítségével kellett kihangosítani. Az eseményről a Magyar Rádió helyszíni közvetítést adott.
A templom főhomlokzatát a bejárati árkádsor és a monumentális torony együttese határozza meg. Különleges figyelmet érdemel a liturgikus tér kialakítása, amelyben szép egységet képez az úrasztala – a szószék - és az orgonaházat tartó „kopjafaszerű" oszlopok fából faragott együttese.
Anyaegyházközséggé 1932. január 1-jén, a Budapesti Református Egyházmegye megalakulásával egy időben vált a gyülekezet.
Az épület a II. világháborúban jelentősen megrongálódott, a károkat 1955-re állították helyre. [1]
Stílus: késő szecessziós
Ülőhelyek száma: A belső tere a kétszintes karzattal együtt ötszáz ülőhellyel rendelkezik.
Harangok: A toronyban két harang található. Az egyiket még a templom felszentelése előtt, 1930 virágvasárnapján, a másikat, a Horthy Miklós-emlékharangot 1934. november 16-án szentelték fel. A harangokat Szlezák László aranykoszorús öntőmester készítette. [1]
Cím: 1117 Budapest, Október 23. utca 5.
Forrás:
[1] http://www.reformatus.hu/mutat/7523/
[2] https://library.hungaricana.hu/hu/view/MOT_1930_11_2/?query=Kelenf%C3%B6...(Magyar%20Advent%20Temploma)&pg=95&layout=s 96.
http://funiq.hu/3435-magyar-advent-temploma-kelenf%C3%B6ldi-reform%C3%A1... - fotók
http://egykor.hu/budapest-xi--kerulet/magyar-advent-templom-es-tarsashaz... - 2. és 3. fotó
https://library.hungaricana.hu/hu/view/MOT_1930_11_2/?query=Kelenf%C3%B6...(Magyar%20Advent%20Temploma)&pg=145&layout=s 146-149 - csatolt fájl