Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2024 Május
 

Kondorosi Evangélikus Templom

Kondorosi Evangélikus Egyházközség
Település: 
Kategória: 
Az építés éve 1904.
Oltárképe Veres Gusztáv békéscsabai festőművész festette.
Orgonájának adatai Rukovina és Soukenik János szegedi orgonaépítők munkája, 2 manuálos, 22 regiszteres, 1485 sípos. Hangversenyre is kiváló, homlokzata gótikus, arany díszítéssel.
Tervező Gerey Ernő

Leírás: Kondoros lakossága ugyan nagyobb részben evangélikus, de a nagybirtokosok mind római katolikus vallásúak voltak. Az evangélikus egyházhívők szempontjából az 1887-es év lett történetileg nevezetes, ugyanis ebben az évben volt az egyházszervezés, a lelkészválasztás, és a megválasztott lelkésznek, a hivatalba iktatása.

Az első templom 1887-ben épült, torony nélküli imaház volt, 600 hívő befogadására volt alkalmas, később karzattal is rendelkezett (1891). November 6-án szentelte fel Áchim Ádám főesperes szarvasi lelkész, aki 1899. október 23-án hunyt el, és aki végrendeletében összes vagyonát az evangélikus egyházra hagyta. Egyik rendelkezése az volt, hogy építeni kell egy 6 szobás paplakot, valamint gyűjteni kell a pénzt egy tornyos templom megépítéséhez. A paplak építését hamarosan el is kezdték, s 1900-ban el is készült.  Az egyház, hogy a templomot mielőbb felépítse, 100.000 koronás évjáradékos kölcsönt vett fel. Az imaház melletti telken, országos pályázat útján készített terv alapján emelték. Az építkezéshez egymillió téglát égettek ki, és ezt a mennyiséget a falak mind el is nyelték.

Az 1920-as évek végén 20 hold föld árából készült el a márvány padlózat.

1928 késő őszén felújították. A munkát Krizsán János gyulai kőműves kapta. A torony új fedést kapott, cserép helyett eternittel borították be. Ugyanekkor belül is szépen kitatarozták, majd másodszor is felszentelték.

1975 nyarán egy óriási vihar ledöntötte a torony sisakját. Az újjáépítéssel egyidejűleg más felújításokat is elvégeztek.

A templom főhomlokzatán keskeny torony uralkodik, melyen színes, ólomüveg rózsaablak látható. Erkélyéről körbejárva a háború előtt a harangozó minden negyedórában dudaszóval jelezte az időt, miközben szétnézett a határban, nincs-e tűz valahol. A torony 50 méter magas.

Háromhajós, az oldalhajókban a karzatok kaptak helyet, a főhajót az oltár zárja le. A szószék és az oltár - mely csúcsíves keretezésű és fiatornyocskák díszítik, Urr György kassai szobrász munkája. Az oltárba helyezett  az utolsó vacsorát ábrázoló fafaragást Urr György egyik sziléziai munkása készítette. Egyetlen fából faragta, egyedüli példány a világon.

Az orgonát Angster pécsi orgonagyáros korszerűsítette. Mai formáját 1977-ben Trajtler Gábor orgonaművész tervei alapján nyerte el. Homlokzata gótikus, arany díszítéssel.

A templom építésének 100. évfordulójára domborműves emléktáblát helyeztek el az előtérben, mely Várhelyi György alkotása. Anyaga bronz és gránit.

Stílus: neobarokk

Férőhelyek száma: 1500

Harangok: 4 harangja van

1. Nagyharang: 785 kg-os,  F. W. Rincker vezetésével a budapesti Ecclesia Harangművek öntötte 1927-ben.

2. Ádám-harang: 450 kg tömegű. F. W. Rincker vezetésével a budapesti Ecclesia Harangművek öntötte 1922-ben. Az egyházközség életét felkaroló, szarvasi esperes-lelkész Áchim Ádám emlékére készült. A korábbi Ádám-harangot Thury János kondorosi születésű harangöntő mester készítette, ez az I. világháború martalékává vált. Az elrekvirált harangokat nem a Thury utódjaként működő Szlezák László, hanem a katolikus egyház tulajdonában lévő és a német F. W. Rincker harangöntő által vezetett Ecclesia Harangművek Rt. öntötte újjá.

3. Thury-harang: 85 kg-os, Thury János kondorosi születésű, Budapesten működő harangöntő öntötte és adományozta az akkor még ébredező kondorosi gyülekezetnek 1887-ben. A harang a Thury-féle harangoknál megszokott, gazdag, népies, neoreneszánsz motívumokkal díszített.

4. Kisharang: 40 kg-os, Eberhard Henrik öntötte Pesten 1813-ban. Közadakozásból gyűjtötték össze az árát és készen vásárolták Thury János harangöntőn keresztül. A Thury-haranggal együtt haranglábon állt és szolgált egészen a templom megépítéséig, amikor két nagyobb társával együtt felkerült a toronyba.

Cím: 5553 Kondoros, Hősök útja 24. sz.

Forrás: http://www.kondoros.hu/index.php/varosunkrol/kondoros-tortenete

http://www.magyarharangok.hu/kondoros.html

http://kirandulastervezo.hu/celpont/kondoros/evangelikus-templom

http://www.templomaink.hu/index.php?muv=telepules&telep=kondoros

https://www.kozterkep.hu/~/21847/100_eves_a_kondorosi_evangelikus_templo...

http://www.panoramio.com/user/2204137?with_photo_id=63667914

https://library.hungaricana.hu/hu/view/EvangEgyhazEsIskola_1904/?pg=553&... - tudósítás a templom építéséről 546-547.

Fotók

Kondorosi Evangélikus Templom
Kondorosi Evangélikus Templom
Kondorosi Evangélikus Templom - oltár
Kondorosi Evangélikus Templom - az oltárba helyezett fafaragás
Kondorosi Evangélikus Templom - belső
Kondorosi Evangélikus Templom - karzat
Kondorosi Evangélikus Templom - orgona
Kondorosi Evangélikus Templom - padok
Kondorosi Evangélikus Templom - emléktábla
Utolsó frissítés
2017.06.29.