Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2024 Május
 

Nemeskei Református Templom

Baranyai Református Egyházmegye - Nagydobsza-környéki Református Társegyházközség
Település: 
Kategória: 
Az építés éve 1792
Orgonájának adatai Fúvós rendszerű Angster harmónium.
Nemeskei Református Templom

Leírás: A templom útkereszteződésben, szabadon áll az utca déli oldalán. Tornya és főbejárata É-ra tekint, mellékbejárata a déli falhoz épített cinteremből nyílik. Festett karzata 1850-ben készült. A templomot 1858-ban részlegesen átalakították, 1926-ban felújították. 1971-ben átépítették. Ekkor tették tönkre festett kazettáit és a karzat tábláinak egy részét

Az „állandóbb voltáért” szilárd falakkal készült „Nagy Kő Templom és kő Torony” a régi – hozzávetőleg 1715 óta fennálló –, szalmával fedett, sövényfalú, lakóház jellegű oratóriumot váltotta föl. Szinte ugyanazon a helyen emelték, de legalább is szorosan a közelében, mert mint írták „a’ Templomnak nints belső fundusa, a Templom a lelkipásztor szük udvarában lévén építve…”  - Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Levéltára, Budapest: E-10. 2. Canonica visitacio 1844. július 7.

Az eklézsia 1863. évi ingatlan leltárban azt olvassuk, hogy „Hat öl és két sukk hosszú, négy és fél öl széles, belső világosságú, fa padlású, lepadozott kő tornyú templom, melynek tornya régi építkezési modor szerént a templom hajón kivül áll, erre mutat a Cinteriuma is, különben az egész épület kijavításra, ’s átalakításra  vár.” A megadott méretek decimális rendszerben 12×8,5 métert jelentenek. - Baranyai Református Egyházmegye Levéltára, Pécs: Nemeskei presbiteri jegyzőkönyv 1863–1913: 14.

Nemeske temploma már csupán küllemében hasonlít régi önmagára. A téglafalú épület északi, rövid homlokzatához kissé zömök, kiugró torony csatlakozik. A toronytest felületét erőteljes párkányok három szakaszra osztják, alsó szintjén egy boltíves ajtó, fölötte egy, a felső szinten négy ablak nyílik. Derékrésze teljesen zárt. Tetején cementes bevonatú, nyolcszögletű, egyenes toronysisak emelkedik, a csúcsán elhelyezett bádog templomgombbal, amelyről a reformátusok csillaga mutat az égre.

A téglalap alaprajzú, vakolt, síkmennyezetű templomhajó állószékes tölgyfa tetőszerkezetét szürke műpala fedél védi, akárcsak a nyugati bejáratot magában foglaló, boltíves ajtajú, zárt cintérium nyeregtetejét. Belső terét négy, boltíves fülkébe helyezett ablak világítja meg: kettő a nyugati, egy a keleti oldalon, egy kisebb pedig a toronnyal átellenben lévő végfalban. A homlokzati felületeket függőlegesen és vízszintesen vakolt falsávok tagolják és keretezik.

Stílus: Későbarokk

Ülőhelyek száma: 85

Berendezés: A mai, 1971-ben létrejött templombelső végletesen puritán. Falait az ajtó boltövének indításáig a legszerényebb, vékony fenyőlécekből alkotott lambéria borítja. Már csak egyetlen, vasbetonból készített, sima felületű, két pillérrel alátámasztott karzata van. Az új, falazott, lambériával burkolt, egyszerű szószék a bal hátsó sarokba került, a Mózes-szék a végfal közepéhez simul, előtte áll a szekrényes, kerek lapú úrasztala. A padok mind ebbe az irányba fordulnak.

A mennyezetet 1943 táján fehérre meszelt stukatúr borította, Mándoki László helyszíni tapasztalata szerint azonban korábban a nemeskei templomhajóra is hímes deszkafödém borult. A „kicifrázott padlásozat” minden bizonnyal a 1792-ben vagy közvetlenül a templomépítés után készült. Hímes asztalosmunkái 1850-ben készültek. A keltezés a déli kórus alsó szegődeszkájára festett évszámon alapszik.

Harangok: 110 kg és 75 kg (Kérdőív, 1958). Feliratuk: Nemeskei közbirtokosság ajándéka a református egyháznak. 1928 Öntötte Szlezák László harangöntő Budapesten. A palást alsó és felső széle angyalkákkal díszített (Köő László lelkész közlése).

Cím: 7981 Nemeske Fő utca 50. sz.

Forrás: http://www.templomaink.hu/index.php?muv=telepules&telep=Nemeske

            http://nmimm-katalogus.hu/?p=268

Fotók

Nemeskei Református Templom - az 1972-ben épült karzat
Nemeskei Református Templom - az új szószék
Utolsó frissítés
2017.06.07.