Elérhetőség

Elérhetőség

Cím: 
Budapest I. ker., Bécsi kapu tér 2-4.
Telefon: 
+36 1 225 2843
Nyitva tartás: 
H-CS: 8:30–17:45, P:8:30–14:00
Reformációs projekt koordinátora
Kovács Eleonóra
kovacs.eleonora@mnl.gov.hu

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
2024 Április
 

Szentesi Evangélikus Templom

Szentesi Evangélikus Egyházközség; Szentes belvárosában, a református és az ortodox templom szomszédságában áll a nyerstégla burkolatú evangélikus templom. Kiváló arányaival, kecses, égbenyúló tornyával hívja magára a figyelmet.
Település: 
Kategória: 
Az építés éve 1904-1905
Oltárképe Jézust és a samariai asszonyt ábrázolja, Hegedűs László szentesi művész festette.
Orgonájának adatai 1905-ben Országh Sándor készítette egy manuállal, pedálsorral és 7 regiszterrel. Özv. Sulcz Endréné Francisti Mária férje emlékére adományozta.
Tervező Francsek Imre
Szentesi Evangélikus Templom

Leírás: 

A városban már a 18. század közepén éltek evangélikusok, akik az akkori ellenreformációs rendeleteknek megfelelően kötelesek voltak a katolikus templomba járni, ott keresztelkedni, házasodni, és a katolikus temető szélén temették el őket. II. József Türelmi Rendeletét (1781) követően már járhattak a református templomba is istentiszteletre, de keresztelésüket, esketésüket és temetésüket még mindig a katolikus plébánosnak volt szabad végeznie egészen 1791-ig. Ettől kezdve először a református temetőben temetkeztek, később a zsidó és az ortodox temető között hozták létre saját temetőjüket.

1793-ban tartották meg az első istentiszteletet a szentesi református templomban. A gyülekezet első gondnoka, Pekárik Pál közbenjárására több evangélikus iparos fiatalember telepedett le Szentesen, akiknek igyekezett evangélikus feleséget választani a gondnok. Az imaházépítés szándéka a 19. század elején került előtérbe. A telket 1810-ben vették meg. Az alapkőletétel 1815. június 18-án történt meg. Sajnos az építkezést sok akadály hátráltatta. A vályogfalak egy nagy esőzés következtében teljesen eláztak, ezért az egészet újra fel kellett építeni. A tetőt 1817-ben egy szélvihar elsodorta, így 1820-ban készülhetett csak el az első szentesi istentiszteleti hely. Első helybéli lelkészét 1820-ban választják meg, 1821 az anyakönyvezés kezdetének éve, 1823-ban Molitorisz Lajos lelkipásztor idejében önálló egyházközséggé alakul Szentes.

A templom építésére a 19. század második felében indul meg a gyűjtés,  Petrovics Soma lelkész kezdeményezésére.

Jurenák Eduárd felügyelő 800 Ft-ot  hagyott a cél megvalósítására. Az építkezést a századforduló után kezdték meg és 1905. október 29-én szentelték fel. 

Ablakainak mindegyike csúcsíves. Négy tornya van: a harangtorony, két oldalán a két lépcsőtoronnyal, illetve a tetőgerincen magasodó huszártorony. A 45 méter magas harangtorony földszintjén díszes bejárat, kétoldalt korinthoszi fejezetű oszlopok, fölötte kör alakú rózsaablak. A harangház ikerablakai fölött a toronyóra látható, a város adományozta, tartja fönn és világítja ki esténként, Hermann Pál szentesi órás készítette a templom építésével egy időben. A kapu két oldalán kétszakaszos támpillérek húzódnak. A lépcsőtorony, illetve a huszártornyok nyolcszögletűek. Figyelemre méltóak még a templomot díszítő vasalási munkák: a toronysisak sarkain lévő vízköpők, illetve a bejárat növényornamentikás kovácsoltvas díszítése. Az északkelet-délnyugat tengelyű templom oldalhomlokzatain négy-négy ablak és öt-öt támpillér van.

Egyhajós teremtemplom, Falai egyszínű fehérek. A bejárat felöli oldalon kőkarzat húzódik, melyet szegmentíves árkádok tartanak. A teret  csúcsíves, fiókos dongaboltozatú mennyezet fedi. A templom a nyolcszög öt oldalával záródó apszisban végződik. Négy ólomüveg ablaka Jézus életének néhány jelenetét vetíti elénk. A fából készült oltárépítmény mellett áll a keresztelőmedence. Az I. világháborúban elhunyt 22 szentesi evangélikus emlékére 1925-ben díszes, szecessziós faragványokkal keretezett emléktáblát állítottak.

Stílus: neogótikus

Ülőhelyek száma: 317 ülőhely

Harangok: 1 harangja van, 181 kg-os, 70 cm alsó átmérőjű, c2 alaphangú, Ducsák István nevén Gombos Lajos öntötte Őrszentmiklóson 1970-ben.

A jelenleg mindössze egy haranggal rendelkező, impozáns szentesi evangélikus templom harangállományát a két világháború erősen "megtépázta". 1905-ben három harang készült Hönig Frigyes aradi harangöntő műhelyében.  Az I. világháborúban a harangokat besorozták, helyettük 1924-ben már csak a két kisebb tudott elkészülni az evangélikus harangöntő dinasztia, Seltenhofer Frigyes Fiai soproni műhelyében. A 350 kg-os harangot a gyülekezetet alapító lelkészről, Petrovics Somáról nevezték el, ezt a II. világháború rekvirálása követelte el, így csak a kisharang maradt, amely azonban a későbbiek során megrepedt, így 1970-ben csökkentett méretben, mai formájában készült el. [2]

Cím:  6600 Szentes, Kossuth Lajos u. 9,

Forrás:

[1] http://www.templom.hu/phpwcms/index.php?id=14,68,0,0,1,0

[2] http://www.magyarharangok.hu/szentes.html

http://www.muemlekem.hu/muemlek?id=11273 - fotók

Fotók

Szentesi Evangélikus Templom
Szentesi Evangélikus Templom
Szentesi Evangélikus Templom - ólomüveg ablak
Szentesi Evangélikus Templom  - ólomüveg ablak
Szentesi Evangélikus Templom  - ólomüveg ablak
Szentesi Evangélikus Templom  - ólomüveg ablak
Utolsó frissítés
2018.01.04.