Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
2025 Május
 

Szilvágyi Károly evangélikus néptanító

Az ajkai evangélikus tanítók sorából kiemelkedett a homokbödögei lelkészfiú, Szilvágyi Károly, aki nemcsak ajkai iskolájának színvonalát kívánta emelni, de azon fáradozott, hogy az evangélikus egyház iskoláiban önmagukat képző, hivatásuk magaslatán álló pedagógusok tanítsanak. Megalakította az első tanítóegyesületet: „Somlóvidéki Tanítóegyesület” címen, aminek elsőrendű célja a továbbképzés volt. Ma munkásságával tudományosan foglalkoznak. Kultúrtörténeti ritkaság Szilvágyi Károly „Tanítványaim Névsora” című, iskolai anyakönyvnek beillő, kézzel írott könyve. Tulajdonképpen magánjellegű feljegyzés, amibe a tanítványait hűséges szeretettel nevelő pedagógus azt is feljegyezte, hegy az iskola elvégzése után milyenné formálódtak. [1]
Település: 
Alkotó Bagarus Zoltán
Készítés technikája grafika
Ábrázolt személy, vagy objektum megnevezése Szilvágyi Károly(1819.11.03. Homokbödöge – 1888.05.02. Ajka). Evangélikus tanító. 1846-ban kezdeményezte a Somló-vidéki Tanítóegyesület megalakítását.
Szilvágyi Károly evangélikus néptanító

Tabon, majd a gyönki református gimnáziumban végezte tanulmányait. 1839-től nyugdíjazásáig Ajkán volt evangélikus tanító. 1846-ban kezdeményezte a Somló-vidéki Tanítóegyesület megalakítását. Ennek az egyesületnek tagjai Szilvágyival élükön tevékenyen részt vettek a szabadságharc mozgalmának helyi szervezetében, s ezért üldözést is szenvedett. Ott volt a világosi fegyverletételnél is.

Házában, 1857. október 6-án alakul meg hivatalosan a Somló-vidéki Tanítóegyesület. Az Egyesület jegyzője, később másodelnöke volt. 1865-ben szövetkeztek a Győr-megyei Tanítók Egyesületével, közösen adtak ki egy szaklapot. Kezdeményezte a Bakony-vidéki tanítókkal való egyesülést is, ez azonban a távolság és a pénzhiány miatt nem sikerült. Az egyesület az iskolák államosításáig, 1948-ig működött.

A közeli dombon hét szederfát ültettek a honfoglaló vezérek emlékére, és tizennégy gesztenyefa ültetésével tisztelegtek a kivégzett aradi tizenhármak és Batthyány Lajos miniszterelnök előtt. 

Az evangélikus egyházi gyülekezet a néptanító halála után, porai fölé síremléket állított az ajkai régi temetőben.

Részlet az egyesület megalapítására tett felhívásából (1846): „Tudjuk azt, hogy korunk szelleme, hazánk, s ennek lelkesebb férfiai mit igényelnek az elemi iskolai tanítói kartól: nevelni kell. Tudjuk azt, hogy egy jó tanító hazája s az emberiség nemes keretében mily üdvös hatású munkás lehet, ellenben azt is tudjuk, hogy egy magát ki nem képzett tanító nem csak egyeseket, hanem azon kort, amelynek kebelében létezik, egy századra vissza süllyeszti a tudatlanság mély örvényébe. Azért üljünk össze a gyermek világ kisded bölcsője mellett, s tanakodjunk annak jövője felett korszerűség s erre nézve alakítsunk egy néptanítói egyletet, hova is össze gyülekezvén az eszmecserék által képezhetjük egymást...” [2]

Forrás:

[1] https://library.hungaricana.hu/en/view/EvangelikusElet_1976/?query=Szilv...

[2] http://docplayer.hu/68439381-Szilvagyiak-az-agostai-hitvallasu-evangelik...

http://www.ekmk.hu/lexikon/kepek/h-908-1.jpg - indexkép

Fotók

Szilvágyi Károly evangélikus néptanító
Szilvágyi Károly evangélikus néptanító
Utolsó frissítés
2018.04.17.