Elérhetőség

Reformációs projekt koordinátora

Reformáció a magyar kultúrában

Eseménynaptár

Eseménynaptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
2025 Április
 

Szirák, evangélikus temető - a gróf Teleki család sírboltja

Szirák a Cserhát dombjai között fekvő, ezerkétszáz fős település. Az őskortól lakott hely történelme igen gazdag. Országosan ismertté a széki gróf Teleki családnak köszönhetően vált. A község lakossága jórészt evangélikus vallású, erről tanúskodik jelentősnek mondható evangélikus temploma is. Az evangélikus temetőben egyetlen családi sírbolt áll, a gróf Telekieké. Műemléki felújítása 2017 szeptemberében fejeződött be. A téglalap alaprajzú, késő barokk kriptaépület feltehetően Jung József pesti építész tervei szerint készülhetett el – Róth Johanna megbízásából – 1784-ben. A közvetlenül a megbízó édesanyjának halála után emelt sírbolt bejárati homlokzatán kőkeretes ajtóval, az enyhén előreugró rizalit részben rusztikázott felülettel, oromzatán befelé hajló ívből álló peremmel és az oromablak felett félkörös záródással épült. A sírbolt két boltszakaszos, csehsüveg-boltozatos belső részében a bejárattal szemközt lévő zárófalon tardosi vörös mészkőből készült epitáfium látható, magyar és latin nyelvű vésett (aranyozott) felirattal. Ennek első, nagyobb, magyarul szóló része gróf Teleki Józsefnek az anyósa emlékére írt sírverse, amelynek első sorai a következők: Álly meg itt útazó ’s szokj még jó előre Léted fő tzéljához tekintvén e kőre Itt nyugszik, míg fel-kél, Vatai Borbára Az élet urának serkentő szavára. [1]
Település: 
Kategória: 
Az eltemetett személy(ek) neve Gróf Teleki család tagjai
Szirák, evangélikus temető

A sziráki temetőben, a község evangélikus templomától nem messze, öreg gesztenyefák között áll a széki gróf Teleki család 1784-ban emelt temetkezőhelye. 

 A kripta belső részében epitáfium látható, magyar és latin nyelvű vésett, aranyozott felirattal, amely szerint Róth Tamás és Wattay Borbála leánya, Teleki Józsefné Róth Johanna állíttatta 1784-ben. Az epitáfium magyar felirata egy meghatóan szép sírvers, mely az elhunyt vejének, Teleki József grófnak (1738-1796, felvilágosult politikus, író, koronaőr) a szerzeménye.  A sírbolt belső terének e reprezentatív díszítő eleme kiegészül a két oldalán egy-egy háromnegyed életnagyság méretű fehér mészkőből készült allegorikus szoborral. Az egyik koponyát tartó síró nő, a másik boldog arccal égre tekint. Az első az itt maradottak keservét, a másik az elhunytak boldogságát szimbolizálja. Az oltárszerű epitáfium oromzatán copf stílusú füzérekkel, vázákkal közrefogott Wattay-címer látható. Ezen a szinten, közvetlenül a bejárattól balra két egybeépített mészkő szarkofág található, melyeken egy-egy tardosi vörös mészkőből készült, aranyozott feliratú névtábla van elhelyezve.

A bejárati szint alatti kripta U alaprajzú dongaboltozatos tere egy kisebb fesztávolságú folyosóból és egy nagyobb fesztávolságú teremből áll. Utóbbi szolgált temetkezési helyül, a Wattay-szarkofág és a családtagok koporsói is ebben a térben voltak megtalálhatóak.

A széki gróf Teleki család sziráki sírboltjába 1784-től 1938-ig, tehát másfél századon keresztül temetkeztek. Összesen tizenöt családtagról tudjuk, hogy ide vezetett utolsó útja. Itt temették el a sírbolt építtetőjét, Teleki Józsefné Róth Johannát (1741-1813), aki felekezetének, az evangélikus egyháznak nagy támogatója volt, többek között nagyrészt az ő bőkezű adományából épült fel a Deák téri evangélikus templom. Szintén itt nyugszik férje, Rousseau és Voltaire levelezőtársa, az első hazai református országos (budai) zsinat (1791) elnöke, az epitáfium sorainak szerzője, fia, Teleki László (1764-1821) országgyűlési követ, költő, nyelvész, akiben a Magyar Tudományos Akadémia létrehozásának egyik első kezdeményezőjét tisztelhetjük. Gyermekei és özvegye az ő könyvtárának adományozásával alapították meg tulajdonképpen az MTA Könyvtárát. Köztük volt Teleki József (1790-1855) politikus, történetíró, aki az első elnöke lett a tudós társaságnak és öccse, Teleki László (1811-1861), akit a Magyar Nemzeti Múzeumban ravataloztak fel, és akit addig nem látott nagy, százezres tömeg búcsúztatott Pesten.

Kultuszhellyé vált a sírbolt, 2008-ban pedig hivatalosan a Nemzeti sírkert részévé nyilvánították. 

A sziráki Teleki-sírbolt sorsa a II. világháborút követően osztozott sok más főúri és nemesi kripta sorsával, hiszen kétszer is feldúlták: először a háború végén vagy azután nem sokkal, és 1955-ben vagy 1956-ban. Utóbbi pontos idejét sem ismerjük, mert az akkori sajtóban nem jelenhetett meg arról hír vagy cikk, hogy feldúlták és gázolajjal felgyújtották a kriptát, benne nagyjaink földi maradványaival. A kriptaépület több mint egy évtizedig állt tárva-nyitva, omladozva, mígnem 1967-ben tatarozták és ettől kezdve több mint negyven éven át (2009-ig) a község, illetve a temető ravatalozójaként használták.

Ötven évvel ezelőtt a kriptaépület bejárati szintjét, a külső homlokzatot és a tetőzetet hozták rendbe. A legszükségesebb munkálatok elvégzésén túl többet ekkor nem tehettek. Az alsó kriptaszinthez tehát nem nyúltak, ott a Wattay-szarkofág több száz kisebb-nagyobb darabra törve feküdt és szanaszét szórva a csontok, a megmaradt koporsódarabok. 1988-ban Ágó Mátyás építész készített egy dokumentációt a teljes, műemléki helyreállításra, de az 1990-ben elkezdett munkálatok pénz hiányában abbamaradtak és csak a tetőzet rekonstrukciójáig jutottak. 

A sírbolt alsó szintjén talált összes csontmaradványt 2016. július 19-én helyezték örök nyugalomra a kripta falában, az 1788-ban kialakított sírkamrában. 2015-ben a Nemzeti Múzeumban Antal Marianna és Kőfalvi Vidor restaurálták a mintegy háromszáz darabra összetört (2 tonna súlyú!) Wattay-szarkofágot, mely munkát a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatásának köszönhetően sikerült elvégezni. 

A rekonstrukció során elkészült: az épület utólagos falszigetelése, a jövőbeli falvizesedést megakadályozó körítő szivárgórendszer beépítése, a téglafalazatban a statikailag szükséges falvarrások (vasbetonszerkezeti megerősítéssel), a külső homlokzaton a párkányzatok és a vakolat javításai és festése, a felső kriptatér falainak kifestése, továbbá az oromfal megfelelő téglafalazati kialakítása, a fedélszék és lécezés javítása, valamint a cserépfedés javítása, és új oromfali ajtó beépítése. Az ablakok javítása mellett az épület bejárati kétszárnyú ajtaja is megújult. Elvégezték az elektromos hálózat felújítását és új lámpákat is elhelyeztek. A sírbolt rekonstrukciójának fontos részét képezték a restaurálási munkák is. A már korábban restaurált (és az alsó kriptaszintről a bejárati szintre került) szarkofág után sor került a Degenfeld-Schönburg szarkofágok (2) és az epitáfium két oldalán álló mészkő szobrok (allegorikus nőalakok), valamint a kripta oltárszerű fő díszítő eleme, az epitáfium restaurálására is. [2]

A temetőben elszórtan, de nagy számban találhatók, zömében a 19. század első feléből származó sírkövek, de akad 18 századi sírkő is pl.: Carl Cleymann 1833-ban készült síremléke. [3]

1925-ben Dr. Hittrich Ödön így írta le a kriptát

Róth-Teleki Johanna koporsójánál.  

"A mai derült augusztusi nap reggelén a sziráki temetőben özv. gróf Dégenfeld Lajosné úrnő és gróf Dégenfeld Miklós úr engedelmével megnyílt előttünk Róth-Teleki Johanna grófnő kriptája. A gesztenyefákkal körülvett nagyobb kápolnaalakú épület belseje négy vasrostélyos ablakkal megvilágított terem, hol a falakon köröskörül koszorúk hervadoznak különféle színű és felírású szalagjaikkal. A terem közepén fekete deszka katafalk áll, mögötte szintén fából való szószékkel. Az ajtóval szemközt, a terem hátulsó falába illesztve két nagy vörös márványtábla látható. Tőlük jobbra és balra egy-egy gyászoló nőt ábrázoló szoboralak áll; a felső márványtábla, tetején oltárszerű díszítményekkel van ellátva, középen a gróf Teleki család címerével, a pajzsmezőben nyilat tartó jobbkarral. A terem jobb sarkában levő nyíláson leszállva csakhamar a boltíves sirkamarába értünk, hol a földre helyezett régibb és újabb koporsók között a bal sarokban szürke mészkőből való hatalmas kőkoporsó áll. A nagy kőkoporsó kőfedele is el van tólva, úgyhogy kilátszik alóla belülről egy koporsó. Itt pihen szüleivel együtt Róth-Teleki Johanna grófnő. A fedél közepén ott van kifaragva a Teleki címer, a gyertya kétes fényénél betűzzük a fedél jobb oldalára bevésett szavakat: Unica ejus filia... Johanna Róth ... Comitis . .. Uxor."  [4] 

 Forrás

[1] https://www.evangelikus.hu/teleki-kripta-szirak  

[2] https://mnm.hu/hu/cikk/sziraki-teleki-sirbolt-muemleki-felujitasa (Rosta József fotóival)

[3] http://www.muemlekem.hu/muemlek/show/6822

[4] https://library.hungaricana.hu/hu/view/Harangszo_1925/?query=szir%C3%A1k...

Részlet a Harangszó, 1925-09-06 / 36. számában megjelent cikkből

Fotók

A Teleki sírbolt
Róth Johanna és Teleki József
Az epitáfium oromzati része a Wattay család címerével
A kripta lejáratának kezdeti szakasza a rekonstrukció után
A sírbolt bejárati szintje az epitáfium elől fotózva
A sírbolt bejárati szintje. Szemben Wattay Borbála oltárszerű epitáfiuma
A sírbolt alsó kriptatere a rekonstrukció után
A mintegy 300 darabból összerakott, restaurált Wattay szarkofág
Az epitáfium a felújítás előtt
Utolsó frissítés
2019.02.28.