A Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltárában nemrég fejeződtek be az „Ágostai és helvét – A reformáció története Vas vármegyében” című nagyszabású kiállítás előkészületei. A levéltár és a Szombathelyi Evangélikus Egyházközség együttműködésében 2017. október 25-én nyíló tárlat a Reformáció Emlékbizottság és az MNL Reformáció Projekt anyagi támogatásának köszönhetően valósul meg.
A 2017. jubileumi emlékév alkalmából sorra kerülő rendezvény a reformáció fél évezredes történetének Vas megyei eseményeit, jellegzetességeit ragadja meg. A sokszínű, élményközpontú kiállítás megvalósításával a levéltár és az egyházközség arra vállalkozik, hogy egy hiánypótló rendezvénnyel gazdagítsa a Reformáció 500 emlékévhez kapcsolódó városi és megyei programkínálatot.
Az újonnan feltárt ismeretanyagot is tartalmazó, enciklopédikus jellegű kiállítás történeti áttekintést kíván adni a reformáció megjelenésének és kibontakozásának Vas vármegyei emlékeiről. A közreműködő szakértők szisztematikus kutatómunkája nyomán olyan érdekes dokumentumok és tárgyak (iratok, pecsétek, tervrajzok, liturgikus eszközök és öltözetek, könyvek, képek, épületmakett) kerülnek bemutatásra, amelyek többségét eddig még nem láthatta a nagyközönség. A tárlat főbb egységei a „templomok–iskolák–nyomdák–családok” tematika köré szerveződnek, tekintettel arra, hogy az igehirdető helyek, a tanintézetek, könyvnyomtató műhelyek és a nevezetes protestáns családok egyaránt kulcsfontosságú szerepet játszottak a keresztény vallás megújításában, a reformáció terjedésében.
A szervezők törekvése, hogy a program egyszerre tudjon megfelelni a szakmai igényesség kívánalmainak, és a nagyközönség elvárásainak. A kiállítás ezért azon túl, hogy korszerű információkkal és tudásanyaggal szolgál, látvány-, illetve élményszerűségben is újat hoz, és a látogatók részéről nem csupán a passzív befogadásra épít, hanem lehetőséget biztosít az interaktív ismeretszerzésre.
A rendezvény szervezőinek célja a reformáció történetének, az evangélikus és a református felekezetek értékeinek bemutatása, társadalmi megismertetése. A széles körű összefogással megvalósuló tárlat nem csupán tudományos és közművelődési célokat szolgál, hanem közösségépítő hatást is kifejtve előmozdíthatja a felekezetek közötti megértés, párbeszéd ügyét is.