Miskolc - Hejőcsabai Református Templom
Az építés éve | 1772-1776 |
---|---|
Orgonájának adatai | Gaál Imre miskolci kézműves orgonakészítő mester kevés orgonáinak az egyike. |
Leírás: A reformáció hatására 1577- ben már használták a református hívek a kváderkövekből épített középkori templomot. Az 1595-ös összeírás is a református templomról szól. A törökvilág-végi felszabadító hadjáratok idején ismét elpusztult a falu, a templom is omladozott, ezért a visszatérő reformátusok 1710 körül új fatemplomot építettek. Amikor ez a fatemplom szűk lett a megszaporodott lakosságnak, új templomépítési engedélyért folyamodtak. Ezt 1772-ben azzal a feltétellel kapták meg, hogy a leendő templom nagyságát az ezen a helyen élő hívek számához igazítják. Egy meghatározott napon össze kellett gyülekezniök a református híveknek az építendő templom telkén, ahol kötéllel körülkerítették őket, s olyan méretű templomot építhettek, amennyi helyet így elfoglaltak (mindenki a legvastagabb ködmönét vette fel erre az alkalomra). A templom torony nélkül épült fel, de állt mellette egy régi fatorony. 1932-ben felépítették a templom északi homlokzata elé a 35 m magas tornyot, mely félköríves oromzatokkal kapcsolódik a falsávos díszítésű hajóhoz.
A Csabai Református Egyház jegyzőkönyvébe Sáray Sándor lelkész 1869-ben jegyezte be Untisz József úr és szeretett neje, Czakó Teréz asszonyság hitrokonok magasztos áldozatát. A házaspár saját költségén 6 változatú orgonát emeltetett, melyet szenteltetve október 3-án adtak át a köznek.
1938. év az Angster cég felújította az orgonát, két új regisztert építettek be. Ennek eredményeképp hangja megerősödött és gazdagodott. A pneumatikus vezérlésű Angster-beépítést követő évtizedekben többször került sor sípcserékre, síppótlásokra is. Az aranyozott ornamentikával díszített historizáló orgonaház előtt a mellvédben áll a játszóasztal. A homlokzatban három sípmezőben 5-11-5 síp áll.
Stílus: Későbarokk
Berendezés: A belső berendezés, a gazdag faragású kő szószék, a barokk stílusú padok és a kazettás jellegű, egyszínűre festett famennyezet egyidősek a templommal.
Harangok: Az 560 kg-os (100 cm) harangját Seltenhofer Frigyes öntötte 1929-ben Sopronban, felirata: „Dicsőség a magas–ságos mennyekben az Istennek és e földön békesség és az emberekhez jóakarat. A szolgálat örömével öntették Isten dicsőségére a hejőcsabai református egyház áldozatkész hívei.” A 150 kg-osat (64 cm) Korrents Márk öntötte Egerben, felirata: „A hejőcsabai református szentegyház hívei által közköltségen újra öntették 1860-ban.”
Cím: 3508 Miskolc, Templom u. 18. sz.
Forrás: http://koh.hu/download/2009_02%20_miskolci_hirlevel.pdf