A kiállítás ez év márciusában Székesfehérvárról indult útjára a MNL megyei intézményeiben, a zalai megnyitóra 2017. október 5-én került sor a Zalaegerszegi Református Egyházközség Kálvin Termében.
A megnyitón összegyűlt szép számú érdeklődőt elsőként Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg MJV polgármestere köszöntötte, majd a házigazda Hodánics Péter református, ill. Zsugyel Kornél evangélikus lelkipásztorok nyitották meg a tárlatot. Ezután Bilkei Irén, a Zala Megyei Levéltár főlevéltárosa tartott szakmai bemutatót.
A kiállítás, amely 2 éves forrásfeltáró kutatómunka eredményeiből ad bőséges válogatást, 20 tematikus molinón mutatja be azokat a reformációra vonatkozó forrásokat, amelyek a Magyar Nemzeti Levéltár 21 tagintézményében – köztük a Zala Megyei Levéltárban – találhatók.
A molinókon többek között a reformáció magyarországi elterjedéséről, a vallásügy törvényi szabályozásának folyamatáról, a felekezeti ellentétekről, templomokról, az új hit elterjedésében annyira fontos iskolákról, nyomdákról. Láthatók dokumentumok és fotók a reformációnak a gazdaságra, a társadalomra valamint a kultúrára és a művészetekre gyakorolt hatásáról. A Zala Megyei Levéltár itt szereplő dokumentumai közül említésre méltó az Alsólendvai Bánffy család nyomdászát, Hofhalter Rudolfot 1574-ben említő királyi levél, a balatonfüredi református gyülekezetnél 1824-ben az új énekeskönyv bevezetésével kapcsolatban kitört konfliktus jegyzőkönyve vagy az 1874-ben létesített, a protestáns tanítók és lelkészek családjait segítő Zalai Magtár Egylet alapszabálya.
A kiállításon a protestáns egyházak Sola Scriptura (= Csak a Szentírás) gondolatához kapcsolódva egy kis válogatást láthatnak az érdeklődők különböző kiadású Bibliákból.
A kiállítás a Magyar Nemzeti Levéltár Reformációs projektjének keretében a kormány által létrehozott Reformációs Emlékbizottság anyagi támogatásával jött létre.
A Zalamedia tudósítása a megnyitóról